12.02.2015

Kuimitmendat korda juba kujunes [[ÜK]] peateemaks Vene-Ukraina kriis. Otse Minskist tulnud [[DE]], [[FR]] ja Ukraina liider andsid ülevaate kõnelustest. Kellelgi (ka järgnenud arutelul osalenud riigijuhtide seas) ei ole illusioone ega suuri ootusi relvarahu saavutamise ja püsimise suhtes, aga proovima pidi, ja nüüd on ainult reaalsed teod need, mille järgi Venemaa edasist käitumist hinnatakse. Paar vaiksemat küsimist oli, et kas nüüd 16.02 jõustuma pidavad täiendavad isikutevastased sanktsioonid (vt Gondori kroonika 09.02.2015) ikka jõustuvad, aga  asi selge, et jõustuvad jah, nende põhjuseks oli ju Mariupoli pommirünnak. EL institutsioonid jätkavad uute majandussanktsioonide kavandamist juhuks, kui Minsk-2 ka ei täideta ja 19-20.03 [[ÜK]] arutab Vene suhteid, sealhugas sanktsioone, uuesti. Porošenko esines emotsionaalselt, samas ei küsinud ta täiendavat finantsabi. [[IMF]] oli täna ka teatanud 40-miljardilise programmi heakskiitmisest Ukrainale. Need sõnumid langevad ilusti kokku – EL (Lääs) on ühtne, toetab Ukrainat nii poliitiliselt kui ka rahaliselt. Mis aga saab 72 tunni jooksul, mil relvarahu peaks jõustuma – ühe Minskist tulnud diplomaadi sõnul: Venelased võtavad ilmselt Debaltsevo ära. See on ilmselt saanud prestiižiprojektiks, oma äraspidises võikas loogikas. Eks saame näha.

Terrorismiavalduses on [[EE]] jaoks olulised elemendid see, et Schengenit nähakse lahendusena, mitte probleemina, ja et on mainitud lennureisijateinfo direktiivi kiire vastuvõtmise vajadust (eile hakkas ses asjas lõpuks ometi liikuma ka [[EP]], kelle president Schulz täna ka direktiivi vastuvõtmist lubas) ning e-piiride paketti.

[[EMU]] tuleviku arutamist varjutas olevik ehk [[GR]] uue valitsuse probleem. 11.02 arutasid teemat euroala rahandusministrid ja võib vast öelda, et põhijooned on selged: Et üldse hakata [[GR]] programmi tingimusi üle vaatama (ja seal on liikumisruum üliväike), on vaja senise, 28.02 lõppeva programmi pikendamist. Eks nüüd [[GR]] valitsus peab otsustama, kuidas seda kodus seletada. Enne valimisi ja ka pärast valimisvõitu on nad lubanud, et programm lõppeb ja punkt. Euroametnikud on aga ülimalt mihklid eufemisme välja mõtlema, küll mõeldakse vajadusel ka “programmi” kohta miski uus sõna välja. “Troika” asemel juba öeldakse “rahvusvahelised institutsioonid”. Eile ei saanud [[GR]] rahandusminister neid põhijooni sisaldavat avaldust heaks kiita, kuna ilmselt tahtis uus peaminister Tsipras oma asja kõigepealt [[ÜK]] kolleegidele esitada. Esitaski, ja lühike arutelu päädis tõdemusega, et eks euroala rahandusministrid arutavad 16.02 korralisel koosolekul edasi. Ühegi poliitilise grupi – konservatiivid,sotsiaaldemokraadid ja liberaalid – tänastel [[ÜK]]-eelsetel kogunemistel ei näidatud mingit sümpaatiat [[GR]] nõudmiste suhtes. Arusaadav, sest populistid on ohuks kõigile peavooluparteidele.

[[EMU]] tuleviku kohta jagati riigijuhtidele [[COM]] presidendi Junckeri esitluse slaide ja eestoas saadikutele-[[šerpa]]dele hõlma alt analüütilist paberit, mis pidi arutelu aluseks olema. Selge, et selliste töömeetoditega praktilist arutelu ei saa. Ei saadudki, aga polnud tegelikult täna ka eesmärgiks. 4 EL-institutsiooni presidendid jätkavad tööd ja juuniks peavad esitama järgmise paberi. Ühesõnaga, seekordne [[EMU]] tulevikuarutelu läks käima samasuguse kriginaga nagu eelmine lõppes.