12.01.2017

Valitsus kinnitas EE eesistumise poliitilised prioriteedid. Heakene küll, kolmekaupa on meie kultuuriruumis alati löövam nimekirju teha, aga 4 on ka täitsa kõlbulik number, igatahes veel mitte liig suur. Lisaks kaks üldpõhimõtet: seisame ühtse ja otsustusvõimelise Euroopa eest ja kaitseme-edendame EL 4 põhivabadust – seda tuleb tänapäeval paraku eraldi korrata.

Kellele see paber liiga üldsõnaline, väheambitsioonikas, -konkreetne tundub, neile tuletan meelde, et ega ühegi viimase aja eesistuja vastav paber pole liiga konkreetne olnud – seal on obligatoorsed elemendid, mis alati sisaldavad ka klišeid; seal on nn vanaemamõisted, sõnad, mis meeldivad kõigile nagu vanaema, majanduskasv või töökohad. Seal on loomulikult teemasid, mis EE vaates ehk nii põletavad pole, küll aga kogu uniooni jaoks. Kindlalt on ajastu märk rõhk julgeolekule, nii sise- kui välisele, ning kaitsekuludele. Digituru prioriteetsus on sama EE ja EL jaoks. Lisaks on digimõõde ja idapartnerlus teemad, millega eesistujana tegeleme laiemalt kui vaid “oma” ministeeriumi või eelnõu alt.

Prioriteedid käidi välja, nende juurde kuuluv konkreetsete algatuste, eelnõude ja ürituste paber ei saa avalikuks enne juuni teist poolt, on pidevas täienemises vastavalt MT edenemisele. Sest ei tohi ikkagi unustada, et üle 90% eesistumisest on ikkagi töö nende (publikumi jaoks ehk igavate) eelnõudega. Loomulikult peab igal prioriteetidepaberi sõnal olema oma tähendus, taust, iga eesmärgi või tegevuse alt peame oskama öelda, mida me konkreetsemalt silmas peame – mida saavutada, mis eelnõudega edasi liikuda jne. Usun, et selle harjutamine võtab meilt veel aega, aga algus on täna tehtud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga