12.01.2015

Poolaastakonsultatsioonid Tallinnas. Seekord oli igal kohtumisel tavapäraste jooksvate teemade ning valitsuse EL poliitika täitmise kõrval küsitud ka sidet COM 2015. aasta tööplaaniga ja personali ala ettevalmistusi meie eesistumiseks 2018 – viimase pilt pole kurb, küll aga õpetlik.

Justiitsministeeriumis tuli tõdeda, et andmekaitsega liikus IT eelmisel poolaastal hästi edasi. Ei saa välistada, et LV õnnestub NK kokkulepe saada, mispeale järgnevad kindlasti väga keerukad läbirääkimised EPga. Kõva sudimist tuleb meil esialgse õigusabi direktiiviga, kus LR on väga erinevad vaated sellele, mis puhul tuleb riigil esialgset õigusabi tagada – see sõltub ka LR väga erinevatest õigussüsteemidest. E-õiguse alal jätkame oma aktiivset tegutsemist, mh kuna meil on kõiges digitaalses hea maine. Kaua meie prioriteediks olnud, aga eikuskile liikunud EL ühtse müügiõiguse eelnõu võttis Junckeri COM tagasi, aga lubas esitada uue, mis puudutaks vaid e-kaubandust – asi seegi.

Välisministeeriumi Euroopa – ja Atlandiülese koostöö osakonnaga rääkisime Vene-Ukraina kriisist ja kõige laiemalt EL üldasjadest. GAC, mis nende teemadega tegeleb, on Eesti jaoks pisut vaeslapse ossa jäänud, seal meid esindav välisminister jõudis viimastel aastatel sinna haruharva. Lisaks on kitsaskohti ja pudelikaelu ka selle nõukogu ettevalmistamisel riigi sees. Poliitikaosakonnas peamiselt Vene-Ukraina kriisist, vajadusest ka meil paremini oma poliitikaid kavandada ja analüüsida. Jaanuaris arutab Vene-suhteid FAC, märtsis jõuab kätte isikutevastaste sanktsioonide tähtaeg, märtsi lõpus Vene-suhted ÜKl, 31.07 on majandussanktsioonide tähtaeg. Lisaks ENP ülevaatus ja Idapartnerluse tippkohtumine Riias. Veel rääkisime tööst meile mitte nii otse korda minevate piirkondade-konfliktidega, kus ometi peame ka aruteludes osalema, et teised LR meile oluliste asjadega tegeleksid. Oleme siin viimasel ajal teinud pingutusi ja peame seda liini igati hoidma. Välismajanduse- ja arengukoostöö osakonnas kiire ülevaade käimasolevatest kaubandusläbirääkimistest (USA, Jaapan) ja tugevdasime üksteise usku ses asjas, et Ukraina vabakaubandusleppe rakendamise võimalikule veelkordsele edasilükkamispalvele tuleks küll vastu olla. Arengukoostöö alt tuleb 2015 jälle rahalugemine, s.t. uued arengueesmärgid, kus hakatakse taas kord vaatama, kuipalju LR arenguabi annavad. EL üldine eesmärk on 0,7% SKT-st, Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele eesmärk 0,33% … ja seejuures on EE oma 0,14%-ga regioonis üks tublimaid.

Kaitseministeeriumis hea arutelu juuni kaitseteemaliseks ÜKks valmistumisest. Ei ole põhjust arvata, et ÜK ei anna CFSP kõrgele esindajale ülesannet üle vaadata 2003. aastast kehtivat Euroopa julgeolekustrateegiat. Ja kui nii, siis tuleb ka meil selleks aegsasti valmistuda ning planeerimine on juba töös. Üldse on hea, et ka EL on jõudnud meie kaitseteemalisse mõtlemisse. Jah, NATO jääb muidugi keskseks sõjalise kaitse mõttes. Aga kui mõelda hübriidsõjale, mille 2014. aasta reljeefselt reaalsesse ellu, kõnedesse ja analüüsidesse tõi, siis tegeleb väga paljude sellessepuutuvate teemadega just EL – mõelda vaid energiajulgeolekule, propagandale, majandussurvele, sisejulgeolekule ja nii edasi ja nii edasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga