11.-14.07.2013

[[Coreper]]i reis Leetu. Nagu esmakordse eesistumise puhul ikka, oli reis pikk ja põhjalik, tahetakse näidata oma riigist võimalikult palju. Ega neid uute [[LR]] tundjaid ikka veel palju ole. Kuna tegu esimese Balti eesistumisega, siis vaatasin ka ise kogu aeg selle pilguga, et kuidas [[EE]] vastavat reisi teeks. Ja kõik muidugi küsisid, kas [[LV]] kolleeg ja mina tunneme end Leedus nagu kodus. Vastus: Vilniuses mitte, aga kohe kui linnast väljas, on täpselt sama maastik ja tunne. Pealinnas kohtusime president Grybauskaitega ja sõime õhtust peaminister Butkeviciusega. Esimene neist on eesistumise oma otsese juhtimise alla võtnud ja endise [[COM]] volinikuna ning tugeva isiksusega teeb seda väga asjatundlikult. President vastas ka kolleegide ohtratele küsimustele, peateeemadeks [[LT]] eesistumisprioriteet idapartnerlus ja EL institutsionaalne ülesehitus Lissaboni lepingu ajal. Novembri lõpus toimuva idapartnerluse tippkohtumisel saavutada võidav on praeguseks enam-vähem selge ja tegelda tuleb võimalikult kõrgetasemelise osaluse püüdlemisega [[LR]] poolt.

Edasi sõitsime vana pealinna Trakai kaudu (Mindaugaseid, Gediminaseid ja Vytautaseid sadas kogu reisi vältel nagu rahet) Klaipedasse. Päris cool merelinn võimsa sadamaga, mille töötajatest pooltele ehk 3000-le annab tööd Balti Laevaremonditehas, “good Estonian company” leidis tunnustavat märkimist mitmel puhul. Lisaboonuseks Kura sääre külastus, EL välispiir, võimsad liivaluited ja Thomas Manni maja. Maakitsusel pidi [[Coreper]] küll konkureerima protokollilise ruumi pärast riigivisiidil viibinud [[DE]] presidendiga. Klaidepa osa lõpetas võimsa punktiga (ülemise fa-ga, mis kõlas nagu rahvakunstnik Neždanoval) linnapea Grubliauskas, emdine džässmuusik, kes esitas What A Wonderful World’i, ennast trompetil saates ja sugugi mitte Armstrongi ees häbisse jäädes. Ja oma linna seejuures väga heas inglise keeles reklaamides.

Esimese Balti riigi eesistumise reis tuleb igatahes kordaläinuks lugeda. Mis on hea ühele piirkonna riigile, on enamasti kasulik ka teistele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga