11.12.2015

Hommikul Kosovo saadik küsimas toetust viisavabaduse saamisele. COM raport tingimuste täitmise kohta tuleb välja 17.12 ja kui täidetud, siis loomulikult toetame. Nagu ka eeldatava Gruusia positiivse raporti ja Ukraina üpris positiivse järgi tegutsemist. Poliitiline foon on rändekriisiga küll keerulisemaks muutunud, aga siin ikkagi on nii, et kunagi on öeldud, et need on need tingimused, mis tuleb täita ja vast läheb ka nii lõpuni. Muutuv suurus võib olla EP, kus näiteks Gruusia puhul palju nn Miša sõpru, kes võtavad parteiliselt seda, et ekspresidendilt hiljuti Gruusia kodakondsus ära võeti ja lisaks võib riigis, eriti kui tahta, näha probleeme sõnavabadusega.

Lõuna pea 20 kolleegiga NL eesistumise teemal. Veel aasta tagasi oleksime kõik lugenud ette konkreetseid teemasid, eelnõusid, mis meie riigile järgmise poolaasta jooksul olulised. Täna aga rääkisime, kui sügav on EL praegune kriis ja kuidas meie LR esindajatena seda olukorda parandada saame. Näiteks või eelkõige ses asjas, et on üpris laialt levinud arusaam, et rändekriisis ei kanna kõik LR võrdselt ja õiglaselt vastutust. NK sekretariaadi ülikogenud asejuht Cloos tõdes, et kui paar aastat tagasi, kui EL-i praktikasse tuli šerpa ehk riigijuhtide isiklike esindajate institutsioon, oli ta väga kriitiline Coreperi töö suhtes, siis nüüd näeb ta, et see on ainus vähegi poliitilise tasandi kogu, kuhu otse või alati ei jõua LR sisepoliitilised päevaluksatused. Ma küll nii kategooriline poleks, eks sisepoliitikat ole me aruteludes palju. Aga mingi uba siin on. Kas aga meie suudame palju parandada üht EL läbivat nõrkust, nimelt ebamugavate teemade vältimist ja püüdu neid ümber nurga juriidiliste tekstidega lahendada, ei tea. Olen ühelt kunagiselt ülemuselt õppinud, et kui asjad on piisavalt keerulised, tuleb neist rääkida õigete nimedega. Õige, aga kultuurimuutust nõuaks see Brüsselis küll.

Lõunalt kiirustasime erakorralisse Coreperi. Türgi rahastuse skeemi piirjooned tunduvad paigas olevat. COM “annab” 1 miljardi ja LR panevad 2. EE osaks eelarvevõtme järgi oleks seega umbes 2,8 miljonit 2 aasta jooksul. Kõik LR osalevad, ka CY on leidnud viisi, kuidas kanda EL eelarvesse raha nii, et ei peaks ütlema, et see on abi Türgile. Aga skeemi juriidilise vormistamisega, ennustan, läheb veel tugevasti töötunde. Õnneks on meie eesistuja üks paremiad EL-juriste, keda võib ette kujutada. Tundub ka, et COM sunnitakse nii sisu kui ka signaali pärast selle rahastu loomise otsust muutma.

Pärast informeeris COM veel palju laineid löönud (löövast) ümberasustamise kavast. Numbrist praegu ei räägita, lekkinud on 200 000 ja ka 400 000-lised mahud. Rõhutatakse, et skeem tuleb vabatahtlik, aga loomulikult on tugev surve kõigil mitterinde- ja mittesihtriikidel sellega ühineda. Teades, et nii kui Türgist võtma hakata, tõuseb kohe Jordaania ja Liibanoni abistamise teema, pakutakse siis suvel kokku lepitud 20 000-st ümberasustamise skeemi puhtalt neile riikidele rakendada. Vähe, igal juhul vähe.

Hommikupoolikul kirjutasin umbes 450 jõulukaarti, mõnel selle sissekande lugejal on põhjust üht oodata ka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga