11.12.2014

Poolepäevane [[Coreper]] mõnules kõigepealt 18.-19.12 [[ÜK]] järelduste kallal. Kohal oli uue [[ÜK]] eesistuja Tuski kabinetiülem Serafin, kes esitles oma ülemuse põhiprogrammi: varasem koosoleku algus ja lühemad järeldused! Ja Tusk oligi esitanud väga lühida ja konkreetse järelduste eelnõu – tõepoolest on EL eri formaatide järeldused viimastel aastatel veninud kole pikaks, nähtus, mida Brüsselis nimetatakse jõulukuuseks, riputatakse kõik soovid külge. Täna leidis meil aga kinnitust vana tõde, et mida lühem on tekst, mida arutatakse, seda pikemad on sõnavõtud selle üle. [[ÜK]] põhiteemaks on nn Junckeri plaan, 315 miljardi investeerimiskava, ja las ta olla. Riigijuhid kiidavad selle heaks, ootame jaanuaris [[COM]] poolt sellega seotud eelnõusid ja loodame, et 2015 teisel poolel saab juba hakata plaani ellu viima. Mida rohkem saab selle teemaga siduda struktuurseid reforme, siseturu tugevdamist, väliskaubandust, seda parem. Eriti mõned Kesk-Euroopa [[LR]] on juba ära planeeritud [[ÜKP]] vahendite kaitsel, meie oleme küll valvsad, aga nii kaitseasendis ka mitte.

Küll tahab Tusk tõsist ja sisukat arutelu Vene-Ukraina kriisi üle ja seda saab ainult tervitada. Selle kriisi haldamise vedamine on EL-i poolt toimunud [[ÜK]] poolt, sest see lihtsalt on nii tõsine asi. Ka nüüd peavad juhtrollis olema pea- ja mitte välisministrid. Loodame head arutelu, mille järgi jaanuari [[FAC]] saab siis täpsemaid välispoliitilisi plaane teha.

Edasi rääkisime EL üldkohtu reformist. Kõik peale [[UK]] on põhimõtteliselt nõus [[PRES]] kava järgi edasi töötama ja vähemalt täna ei võtnud meie eesistuja brittide sõnavöttu ka otsese vetona (mina sain küll nii aru). Kava näeb ette üldkohtu kohtunike arvu suurendamist 28-lt 56-le, aga sealjuures avaliku teenistuse kohtu kaotamist ja tugipersonali vähendamist. Igatahes, [[PRES]] suunas faili nüüd elegantselt järgmise ehk [[LV]] lauale. See pole muide esimene kord, kui itaallased lätlastele asju lahendamiseks viskavad – suurte masside läheduses ruum deformeerub. Meie oleme 2018 eesistuja rollis kohe pärast [[UK]]d, prrr…