11.12.2013

Tervepäeva- ja poole öö Coreper. Naaklesime algul pisut eelmise päeva ja öö ECOFINi järelmite üle. Üldiselt pole saadikute tasandil väga kombeks töö korralduse üle avalikult nuriseda või PRESle soove esitada. Protsesside juhtimine, koosolekute kokkukutsumine, päevakorra kokkupanek jne on PRES otsustada ja oma soovid esitavad LR talle eraviisiliselt. Aga SRM ja 18.12 erakorralise ECOFIN üle tuli küsimusi ja nõudmisi mitmelt LR, ka meilt. Nõukogu peab olema hästi ette valmistatud (selgus näiteks, et rahandusministeeriumite esindajate koosoleku asemel toimub 18.12 hommikul hoopis Coreper), eelnõu tekst aegsasti esitatud (PRES lubas kindlalt, et 13.12 õhtuks on SRM määruse eelnõu laiali saadetud) ja peab olema selge, kes, kuidas ja mis tähtajaks peab olema läbi rääkinud valitsustevahelise leppe kriisihaldusfondi üle (vt Gondori kroonika 10.12.2013).

EEAS ülevaatuse järeldustes (GACis 17.12) on lahti veel vaid konsulaarkaitset puudutav lause. Osa LR ei taha sellest teemast üldse kuulda, kuna see on on suveräänse riigi enda kohus, EEASil pole selle jaoks eraldi raha ja pole arusaadavalt ka konsulaarkogemustega diplomaate esindustes tööl, kuna sellega pole varem kunagi tegelema pidanud. Enamusel väikestest LR ja ka mõnele suurele on see aga kogu EL nähtavuse ja legitiimsuse mõttes väga oluline asi. Panime oma punased liinid maha ja mingi kompromiss sealt tuleb. Aga et kogu ülejäänud tekst kokku lepitud, see on väga hea saavutus.

ÜK järelduste arutelul vähem intriigi kaitseteemal. EE eelmise korra ettepanek märkida ära ka vajadus korraldada ühiseid küberkaitseõppusi läks teksti sisse. Tuleb ka tekst Ukraina või kogu idapartnerluse kohta, hea. Põhiteemaks reformilepingud ja nendega seotud nn solidaarsusmehhanismid. Selle asjaga pole veel kindel, kuhu ikkagi täpselt maandutakse. Pidin olema pisut teravam meie tavapärasest praktikast ja ütlesin selgelt, et meile ei sobi mingi uus fond või mehhanism, mis tõstaks raha vaesematelt LRlt jõukamatele selleks, et need saaksid teha oma siseriiklikke reforme. Järgmine versioon järeldustest 17.12 GACiks.

Laienemisega on nii, et mida vähem toimub, seda rohkem kirjutab EL selle kohta teksti ja seda rohkem selle iga koma üle vaieldakse. Albaania kandidaadistaatus jääb 13.12 Coreperi ja sejärel ministritele arutada. Ametlikult pika nimega Makedooniaga hoolimata COM 2009ndast korduvast soovitusest läbirääkimisi ei avata, see on kahjuks selge. Aga mõne kriitilisema LR soovile nende tingimusi veelgi karmistada astusime me koos mitme laienemissõbraga nüüd küll vastu. Tekst jäi lahti, arutelud jätkuvad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga