11.12.2012

TervepäevaGAC. Hommikupoolikul ei jõutud üksmeelele Euroopa Üldkohtu kohtunike arvu suurendamises. Kohtuasjad võtavad liiga kaua, lisakohtunikke on vaja ja lahendus tuleb leida ilma EL halduskulusid suurendamata – sellega nõustuvad kõik. Lahenduste otsimisega tegeldakse juba 2 aastat. Aga nagu enamasti ikka, (uute) kohtade jaotamine tekitab lahkarvamusi suurte ja väikeste LR vahel. Ka EE ei saanud PRES pakutut aktsepteerida, teema maandub tagasi Coreper-i.

ÜK järelduste arutelu üllatusteta. Selle ÜK kaks konkreetset eesmärki on kokkulepe pangandusliidu SSM üle (mis loodetavasti sünnib juba homme erakorralises ECOFIN-is) ja otsus paluda COM-il teha 2013 jooksul ettepanek nn reformilepingute täpsema vormi üle. Muu, kardan, jääb kas vähesema tähelepanu alla või liiga üldsõnaliseks.

Laienemise järeldused lepiti kokku punnitades. Täitus rea LR soov, et ametlikult pika nimega Makedoonia osas oleks sel aastal uus sõnastus, mitte senise 3 aasta kordamine. Loodi keeruline konstruktsioon, mille kohaselt esitab COM 2013 kevadel aruande selle riigi reformide ja ka heanaaberlike suhete arendamisel tehtud sammude üle. Kui NK hinnang edusammudele, mis tuleb anda 2013 I poolaasta jooksul,  on positiivne, järgneb läbirääkimiste avamine. Muidugi võib öelda, et 1-2 LR ei anna iial sellele riigile head hinnangut. BG tegigi kohe deklaratsiooni, milles selgitas oma kriteeriume heanaaberlike suhete edu saavutamiseks. Kuid tõsi on ka, et läbirääkimiste avamine nõuaks igal juhul ühehäälset otsust. Igatahes on hea, et järgmine PRES andis kohe tugeva lubaduse teemaga kindlasti tegelda. Varasemal 3 korral ongi asi takerdanud I poolaasta PRES soovimatuse taha asjaga tegelda.

Sarnane raport-hinnang-võimalik edasiminek-lähenemine võeti ka Serbia ja Kosovo kohta,  edasiminekuks on vastavalt liitumisläbirääkimiste avamine ja stabilisatsiooni- ja assotsiatsioonilepingu ehk esimese EL-suunalise lepingulise sammu läbirääkimiste alustamine. Jällegi lubas IE tugevalt tegelda. Saab siis näha. Selle paariga on tõesti nii, et nende liikumine on suudetud siduda ja samas on Serbial ka tugevaid toetajaid. Nii õnnestub loodetavasti edasi liikuda mõlemaga.

P.S. Pärast erinevatel andmetel 30-35 aastat õnnestus täna EP otsusega lõplikult luua Euroopa patent. Toimus see tihendatud koostöö vormis, keeleprobleemide pärast jäid välja IT ja ES. Aga 25 LR on pardal!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga