11.11.2016

Käisin [[ELAK]]is tutvustamas 14.11 [[FAC]], 15.11 [[GAC]] ja 16.11 [[ÜKP]]-[[GAC]]i teemasid. Välisministrid alustavad Trumpi võidu järelmite vaagimist juba 13.11 mitteametliku õhtusöögiga. Igasuguseid esmahüüatusi ja mõttekodade pabereid teemal Mida Trumpi valimine tähendab, ilmub meeletul hulgal ja need jäävad mõneks ajaks veel spekulatsioonideks. Aga mõelda ja valmistuda muidugi tuleb. Soovitaksin lugeda Financial Timesi kolumnisti Stephensi tänast artiklit, mille põhiidee oli, et USA kannatab Trumpi presidendiaja (kui ikka lähebki kõige hullemate kampaanialubaduste täitmiseks) vast välja, aga USA liitlassuhted ei pruugi kannatada. Teiseks soovitan lugeda Econimisti ajakirjaniku Lucase päris praktilise lõpuosaga artiklit sellest, mida Euroopa peaks nüüd ette võtma. Ennustan, et Euroopa kaitsemõõtme arutelud saavad hoopis uue hoo sisse ja meilgi tuleb selleks valmis olla.

[[FAC]] alustab hommikusöögiga Albaania pea- ja välisministriga. Selles riigis on asjad läinud paremuse poole ja ei saa välistada, et 2017 võiks alustada liitumisläbirääkimisi. Türgi on viimaste nädalate sündmuste valguses jälle üleplatsi teema, mis võib varjutada muu [[FAC]]i päevakorra. Kuhu muidu mahub ka idapartnerluse järelduste vastuvõtmine, alustades ettevalmistusi aasta pärast toimuvaks tippkohtumiseks. Tekst rohkem tehno (tähendab, vähem poliitiline) kui meile meeldiks, aga kõik [[EE]]le olulised asjad on Brüsseli kolleegide hea töö tulemusena ka sisse saadud (nagu strateegiline komunikatsioon jne). Välis- ja kaitseministrid koos arutavad EL globaalstrateegia julgeoleku- ja kaitsepoliitika rakenduskava.

[[GAC]] heidab loodetavasti viimase poliitilise pilgu [[MFF]] ülevaatusele ja esimese pilgu 15.-16.12 [[ÜK]] päevakorrale. Rände alt taas välismõõde, nii 5 partnerriiki kui Türgi. Majanduse alt pikendatakse ja suurendatakse [[EFSI]]t, kindlasti juubelduste saatel. Gondori kroonika lugejad teavad aga ka teatavaid ettevaatlikkuse kohti ses eduloos. On oodata, et [[NL]] peaminister Rutte esitab oma ettepanekud, kuidas saaks Ukraina assotsiatsioonilepet ikkagi ratifitseerida ning 27 riigijuhti peaksid arutama ka [[UK]] lahkumisläbirääkimiste korraldust. [[GAC]] arutab ka [[COM]] 2017. aasta tööprogrammi alusel koostatavat 3 EL-institusiooni vahelist seadusandliku tegevuse ühisdeklaratsiooni. Seda dokumenti tehakse esmakordselt, peaks saama aluseks aasta tegevusele ja 2018ndaks peab sama harjutuse läbi viima [[EE]] eesistujana. Lõpuks peab [[GAC]] õigusriigi mehhanismi arutelu – ka see on aasta pärast meie vedada.

16.11 [[ÜKP]]-[[GAC]] kuulab ära endise [[COM]] asepresidendi Kallase nn lihtsustamistöörühma ettepanekud ja hindab senise poliitika edukust. Nagu teada, tuleb [[ÜKP]] edukust kogu aeg vastu tuult tõestada, nii ka seekord ja kindlasti korraldame ka meie aasta pärast [[ÜKP]]le pühendatud [[GAC]]i istungi. Tuleb ju teada, kus oma huvid on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga