11.11.2016

Käisin ELAKis tutvustamas 14.11 FAC, 15.11 GAC ja 16.11 ÜKP-GACi teemasid. Välisministrid alustavad Trumpi võidu järelmite vaagimist juba 13.11 mitteametliku õhtusöögiga. Igasuguseid esmahüüatusi ja mõttekodade pabereid teemal Mida Trumpi valimine tähendab, ilmub meeletul hulgal ja need jäävad mõneks ajaks veel spekulatsioonideks. Aga mõelda ja valmistuda muidugi tuleb. Soovitaksin lugeda Financial Timesi kolumnisti Stephensi tänast artiklit, mille põhiidee oli, et USA kannatab Trumpi presidendiaja (kui ikka lähebki kõige hullemate kampaanialubaduste täitmiseks) vast välja, aga USA liitlassuhted ei pruugi kannatada. Teiseks soovitan lugeda Econimisti ajakirjaniku Lucase päris praktilise lõpuosaga artiklit sellest, mida Euroopa peaks nüüd ette võtma. Ennustan, et Euroopa kaitsemõõtme arutelud saavad hoopis uue hoo sisse ja meilgi tuleb selleks valmis olla.

FAC alustab hommikusöögiga Albaania pea- ja välisministriga. Selles riigis on asjad läinud paremuse poole ja ei saa välistada, et 2017 võiks alustada liitumisläbirääkimisi. Türgi on viimaste nädalate sündmuste valguses jälle üleplatsi teema, mis võib varjutada muu FACi päevakorra. Kuhu muidu mahub ka idapartnerluse järelduste vastuvõtmine, alustades ettevalmistusi aasta pärast toimuvaks tippkohtumiseks. Tekst rohkem tehno (tähendab, vähem poliitiline) kui meile meeldiks, aga kõik EEle olulised asjad on Brüsseli kolleegide hea töö tulemusena ka sisse saadud (nagu strateegiline komunikatsioon jne). Välis- ja kaitseministrid koos arutavad EL globaalstrateegia julgeoleku- ja kaitsepoliitika rakenduskava.

GAC heidab loodetavasti viimase poliitilise pilgu MFF ülevaatusele ja esimese pilgu 15.-16.12 ÜK päevakorrale. Rände alt taas välismõõde, nii 5 partnerriiki kui Türgi. Majanduse alt pikendatakse ja suurendatakse EFSIt, kindlasti juubelduste saatel. Gondori kroonika lugejad teavad aga ka teatavaid ettevaatlikkuse kohti ses eduloos. On oodata, et NL peaminister Rutte esitab oma ettepanekud, kuidas saaks Ukraina assotsiatsioonilepet ikkagi ratifitseerida ning 27 riigijuhti peaksid arutama ka UK lahkumisläbirääkimiste korraldust. GAC arutab ka COM 2017. aasta tööprogrammi alusel koostatavat 3 EL-institusiooni vahelist seadusandliku tegevuse ühisdeklaratsiooni. Seda dokumenti tehakse esmakordselt, peaks saama aluseks aasta tegevusele ja 2018ndaks peab sama harjutuse läbi viima EE eesistujana. Lõpuks peab GAC õigusriigi mehhanismi arutelu – ka see on aasta pärast meie vedada.

16.11 ÜKP-GAC kuulab ära endise COM asepresidendi Kallase nn lihtsustamistöörühma ettepanekud ja hindab senise poliitika edukust. Nagu teada, tuleb ÜKP edukust kogu aeg vastu tuult tõestada, nii ka seekord ja kindlasti korraldame ka meie aasta pärast ÜKPle pühendatud GACi istungi. Tuleb ju teada, kus oma huvid on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga