11.11.2012

Maailmapanga Euroopa ja Euraasia peaökonomist Indermit Gill on kirjutanud suurepärase lühiloo paikapidamatutest ja ka paikapidavatest negatiivsetest müütidest Euroopa kohta. Tõesti, nagu kõik EL LR juhtpoliitikud on oma nahal tundnud, viimaste aastate kriisiuudised mõjutavad inimeste mõtlemist ja halvendavad nii kodanike suhtumist kõigesse uniooni puudutavasse. EL on kriisis, praktiliselt omadega läbi, eks?

Tegelikult on EL-i osakaal maailmajanduses säilinud läbi kogu 2000ndate 30% tasemel. Tegelikult on eriti Kesk- ja Ida-Euroopa LR teinud tohutu arenguhüppe, ja seda ilma naftat leidmata ja 5-päevase töönädala juures. Tegelikult töötab Euroopa finantssüsteem nagu õpikus – jõukamatest, aeglasemalt arenevatest riikidest liigub kapital vaesematesse ent kiiremini kasvavatesse. Oleme sellest ka EE-s osa saanud. Tegelikult eksportis EL 1995-2009 suhteliselt rohkem kui näiteks Hiina. Tegelikult on Euroopa sotsiaalmudel, mis nüüdseks on, tõsi küll, vananevatele ühiskondadele koormaks saanud, loonud inimkonna ajaloo parima elukvaliteedi. Tegelikult on siseturu eelised ja investeerimine teaduse- ja arendustegevusse loonud Euroopas tohutult innovatiivseid firmasid ja tooteid, isegi kui Microsoft, Apple ja Google on Ameerikas sündinud firmad. Siin on Gill märkinud ära ka EE kui Skype sünnikoha. Tore.

Järeldusi. Esiteks, miski ei ole jääv või looduse poolt antud. Oma eeliseid tuleb kogu aeg edasi arendada, muidu kuhtub nende mõju. Euroopa babyboomerite ülal peetud sotsiaalmudelist ei jätku nendesamadele babyboomeritele pensionite maksmiseks. Teiseks, Gill nimetab mitmel pool positiivselt Põhjamaade mudelit, ja seda mitte suurte sotsiaalkulutuste, vaid kiire ja paindliku reformi-, kohanemisvõime pärast. Siin eeskuju ka EE-le. Kolmandaks, EL siseturg tegelikult töötab ja väärib veelgi edasiarendamist ja tugevdamist, eriti digitaalsete teenuste osas. Muusika EE ja meie mõttekaaslaste kõrvadele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga