11.09.2014

[[Coreper]] sõi täna kaks hommikusööki, millest üks läks küll sujuvalt teiseks üle. Kõigepealt rääkis ÜRO peasekretäri erisaadik kliimamuutuse alal, [[IE]] endine president Robinson suurtest ootustest oktoobri [[ÜK]]-le, kus arutatakse kliima- ja energiapaketti. EL peaks tema järgi tingimata kokku leppima 40%-lise kasvuhoonegaaside vähendamise, siis saab ka teistelt suurtelt saastajatelt omapoolset panust nõuda. Siin võib aga tööle hakata nokk-kinni-saba-lahti-efekt, eks näis.

Seejärel arutasime migratsiooniteemat. [[PRES]], kellele see väga oluline, oli oma arutelupaberit (vt Gondori kroonika 15.07.2014) mõnevõrra tuuninud. Põgenike laialijaotamine oli sees, aga ebamäärasemas sõnastuses, nii sain mina seekord seda kommenteerimata olla. Mõned siiski märkisid ära oma jätkuva vastustuse. Paber läheb nüüd töörühmadesse arutamiseks ja küll asjatundjad, kes esindavad pealegi siseministeeriume, selle pulkadeni laiali lammutavad. Aga eesistujal on oma pealinnale praegu midagi öelda.

See viimane on tähtis, sest oli selge juba vähemalt eilsest, et [[PRES]] tegevus Vene sanktsioonide üle, pikkade eritimittekuhugijõudvate aruteluringide lubamine, oli seotud suuresti oma pealinna kõhklustega. Täna tuli sellele aga kiire lõpp. [[IT]] kolleeg marssis [[Coreper]]i sisse koos [[EEAS]] peasekretäri Vimonti ja [[ÜK]] eesistuja kabinetiülema Seeuwsiga nig andis teada, et sanktsioonidepakett avaldatakse ja jõustub homme, punkt ja et Van Rompuy teeb selle kohta avalduse, tegigi. Avaldus rõhutab EL sanktsioonide tagasipööratavust ja kohandumust. Ehk poliitilise sõnumina: saame küll tagasi keerata, kui olukord tõesti peaks paranema. Lisaks lubas Van Rompuy (NB! enda, mitte [[ÜK]] nimel), et [[Coreper]] teeb juba septembrikuu jooksul põhjaliku analüüsi rahuplaani elluviimise seisust ja siis on võimalik, et esitatakse uued ettepanekud. Saab siis näha. Igatahes on see üks arutelu, milleks ka meie peame ülimalt hoolikalt valmistuma, jälgides olukorda Ida-Ukrainas väga täpselt.