11.06.2013

Londoni mõttekoja Centre for European Reform juhataja Grant on kirjutanud kaunis märkimisväärse mõttepaberi LR parlamentide võimalustest EL demokraatliku legitiimsuse suurendamisel. Olen ka Gondori kroonikas kurtnud, et legitiimsuse osa, mis esineb küll kohustuslikult kõigis EL ja EMU reformikavades ja selleteemalistes juhtpoliitikute kõnedes, on alati kõige vähem konkreetne. Ja eriti on puudumisega silma paistnud LR parlamentide osa – aga EL suveräänsete riikide demokraatia mõttes on just need palju tähtsamaks legitiimsuse allikaks kui EP, mille valimisprotsent on madal ega täida ta kõiki parlamendi rolle. Nüüd on Grant (näidates elegantselt, miks EP pole piisav)  igatahes mõned ettepanekud välja käinud, mida tasub tõsiselt uurida ja arutada.

Esiteks, parlament peab kodus hakkama EL-asju rohkem jälgima ja oma valitsuselt nende kohta aru nõudma. Riigikogus ja Riigikoguga töötab see asi minu meelest päris hästi, iga NK osalev minister peab saama parlamendi mandaadi üsna üksikasjalikele seisukohtadele. Teiseks, väikese lepingumuudatusega saaks muuta praeguse nn kollase kaardi süsteemi (vähemalt kolmandiku LR parlamendi nõudel peab COM kas põhjendama lähemalt oma eelnõu või selle tagasi võtma) punase kaardi omaga, näiteks nii, et poolte LR parlamendi nõudel COM kindlasti peab eelnõu tagasi võtma. Kolmandaks ja ehk natuke vähem elulähedaselt pakub Grant LR parlamendiliikmetest koosneva foorumi loomist, mis regulaarselt Brüsselis koos käiks ja siis tähtsaid ametimehi küsitleks – näiteks pärast iga ÜK – ja raporteid koostaks. Ka kui sellest foorumist ei saaks kohe eesistuja Van Rompuyd kontrollivat organit, aitaks see ikkagi suunata parlamendiliikmeid, kes, nagu Grant õigesti märgib, seisavad ikkagi valijale lähemal kui läbilõikeline MEP, rohkem EL asjade peale mõtlema. Õige mõttesuund. Eespool märkisin, et ministrite, laiemalt valitsuse kontrolliga saab Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon täiesti kobedalt hakkama. Aga ta võiks rohkem poliiitiliselt EL küsimustele, EL tulevikule mõelda ja initsiatiivi näidata. Balkanil on komisjonil värskelt käidud, oleks aeg ka Brüsseli poole seada.

1 thought on “11.06.2013

  1. Brüssel pole ELAKi liikmetele muidugi nii uudne ja tundmatu koht kui Lääne-Balkan:) Aga tegelikult soov tulla komisjoniga Brüsselisse sügisel peale KOV valimisi. Granti mõtted kahtlemata relevantsed.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga