11.03.2016

JHA justiitsosa möödus veel vaiksemalt kui eilne siseosa. Euroopa prokuratuuri asutamise arutelu oli rahulik (sest liiga konkreetsesse faasi pole veel jõutud) ning terrorismidirektiivi üle peeti küll lauaring, aga see oli ette teada vastuoludeta. Ka EE osalus oli konstruktiivne.

Pärastlõunal kogunes aga erakorraline Coreper, et valmistada ette 17.-18.03 ÜK Türgi-osa. ÜK eesistuja Tuski meeskond oli ette valmistanud paberi peamiste 07.03 kokkuleppe osade üle. Jättes küll puudutamata viisade ja liitumiskõneluste peatükkide osad. Täpsustatud oli nn 1:1 tagasivõtu-ümberasustamise skeemi, mille kohta siiski saadi esitada umbes 130 juriidilist küsimust. Praegu ei kavandata midagi, mis ületaks EE valitsusel olemasolevat mandaati vastuvõetavate arvu osas. Lisatud oli Türgi kohustus võtta meetmed võimalike alternatiivsete marsruutide kinninöörimise kohta, kui GR saarte kaudu enam ei peaks saama. Lisaraha numbrit polnud, aga on alust arvata, et summaks pakutakse 3 miljardit ja maksma hakataks alates 2018. Kindlas sõnastuses oli lubadus, et kui vood GR saartele päriselt lakkavad, siis käivitab EL vabatahtlikkuse alusel ümberasustamisskeemi Türgist – miski, mida DE on detsembrist saadik püüdnud kokku panna, seni eduta.

LRd esitasid peamiselt juriidilisi küsimusi. Sama hästi võib küsida ikkagi selle 1:1 skeemi teostatavuse üle reaalses elus. Mitu LR valvavad väga hoolikalt, et ei tuleks lisakohustusi vastuvõetavate näol ja mitu küsib, miks me juba uut raha hakkame määrama. Mitu, sealhulgas EE, rõhutas ka viisavabaduse (mida Türgi osas iseenesest  toetame) protsessi tehnilise iseloomu ja usutavuse üle – aga aastaid pingutanud Gruusia ja Ukraina?! Kardan, et see praegune 07.03 ÜKl ikkagi üsna kindlalt antud lubadus võib lisanduda EL-Türgi suhetes viimasel aastakümnel ohtralt esinenud väärarusaamade, täitmata lubaduste ja pettumuste nimekirja. Lihtsalt seekord on EL positsioon nõrgem kui varem, kas me ikka saame endale selliseid asju praegu lubada?

Tusk jätkab läbirääkimisi türklastega ja Coreper jätkab aruteluga 16.03 pärastlõunal, ÜK eelõhtul. Milline EL võimas liider samal ajal kellega kebabi sööb, on veel teadmata, aga ei jää muidugi saladuseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga