11.02.2014

Asendasin ministrit GACil. Päevakord oli lühike, ainus kavandatud arutelupunkt ettevalmistused märtsi ÜKks. Mille alt jäi täiesti tähelepanuta Euroopa semester.  Räägiti kliima- ja energiaküsimustest, kus märtsis planeeritud esimene aruteluring. Ehkki ma natuke imestan, kust leitakse juuni ÜK käigus aega veel ka sellele ülitähtsale ja -emotsionaalsele teemale, kui kirgi köidavad nagunii riigipõhised soovitused LRle, JHA Stokholmi jätkuprogramm ning muidugi ametissenimetamised. Igatahes, täna tegelesid LR enda esialgse positsioneerimisega, esimese rituaalse tantsu ringiga. Kus EE ei osalenud, vara veel. Leerid küllalt traditsioonilised: ühed, kelle suuremaks mureks konkurentsivõime ja energia hinnad ning teised, kelle meelest tuleb seada veel ambitsioonikamad kliimaeesmärgid. Samuti ÜK päevakorras olevast tööstuspoliitikast rääkisid eraldi vähesed. Mina mainisin ära digitaalse ülemineku, kui kogu maailmamajanduse hetke läbiva paradigmamuutuse… ja sedagi rohkem selleks, et riigi kuvandit toetada.

Löömaks läks aga geneetiliselt muundatud maisi nr 1507 ELis kasvatamise lubamise üle (toiduks ja söödaks teda juba tohib kasutada). Luba taotleti 2001, tehtud on 6 teaduslikku uuringut, käidud korra NKs ja korra EL kohtus. Täna pidi just GAC, aga mitte põllumajandusministrite nõukogu, teemat arutama, sest kohtu otsuse järgi on homseni aega otsust teha. Otsusetegemise mehhanism, komitoloogia, on omapärane, COM teeb otsuse juhul, kui NKs pole kvalifitseeritud häälteenamust selle vastu. GMO on nii emotsionaalne teema, et FR nõudel oli tänane arutelu avalik. Ja läks nii, nagu poliitikas tihti: ühel pool suur enamus LR, kes räägivad, kuidas nende kodanikud GMO-d vihkavad, vastas vähemus (sealhulgas EE) ja COM, kes ütlevad, et mängureeglid pluss 6 teaduslikku uuringut toetavad otsuse tegemist nii ja praegu. Ma pole kindel, kumba pidi EL mainet kodanike silmis rohkem maha tõmmatakse, kas sellist show’d korraldades – näete, vaid 5 riiki on poolt ja ikka meist sõidetakse üle! – või siis leppides sellega, et Brüsseli “kabinetivaikuses” võetakse vastu otsus, mis sulle parajasti ka ei sobi. Igatahes, hääli otsuse põhjalaskmiseks kokku ei tulnud ja nii see ilusa numbriga teravili EL-i pääseb, tõenäoliselt. Sest COM võib oma otsust muuta, kui tuleks uusi teaduslikke argumente. Täna lendasid sinna-tänna küll vaid puhtpoliitilised.

Teiseks kirgi kütnud teemaks oli Šveitsi pühapäevane rahvahääletus, mis napi enamusega otsustas, et kvoodivabalt ei tohi sellesse riiki elama asuda keegi, ka EL LR kodanikud. See on selges vastuolus lepingutega, mis Šveits ja EL sõlminud on. Kuigi kõlas ka mõni hääl, et Šveitsile tuleks avalikult kohta kätte näidata, jäi peale siiski arukas liin, mille järgi on pall Berni valitsuse käes ja lepinguid rikuvad nad alles siis, kui hakkavad ka tegelikult rahvahääletuse tulemusi ellu viima. Selleks on pühapäevase otsuse järgi aega 3 aastat. Tõsi, varem tulevad kätte tähtajad, mil Šveits peab HR kodanikud riiki lubama. Kui ei luba, ei saa šveitslased omakorda osaleda EL teadusprojektides, kus nad seni väga suurel määral osalenud. Mingis mõttes oligi ehk hea, et selline pauk tuli kolmandalt riigilt, mitte EL LRlt. Täna pidid ka need, kes viimase aasta jooksul väljendanud kiljuvat rahulolematust inimeste vaba liikumisega EL sees, avaldama oma suurimat toetust kõigile 4 põhivabadusele. Need on pühad, vandusid kõik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga