10.12.2014

TervepäevaCoreper algas eilse ECOFIN järelmitega (vt Gondori kroonika 09.12.2014) ja pisut ootamatult läks ütlemiseks. Mitmele väiksemale LR ei meeldinud viis, kuidas suurte ilmsel kokkuleppel lahendati SRF sissemakse küsimus. Eesistuja sai oma õppetunni ja ega tal muud öelda olnudki, kui et eile saavutati poliitiline kokkulepe ja seda tuleb nüüd täita. Vastu öeldi Steinbecki tegelase moodi: No võtke ta, ja mu meelekibedus pealekauba. Mina ses asjas suud ei pruukinud, kuna EE pankade sissemakse kasv kujuneb siiski üpris väikseks (umbes 23 miljonit umbes 18 asemel)  ja teiseks, kuna tahtsin õiendada hoopis koos venelastega Ukraina abistamise asja. Saingi öelda, et tore, et rahandusministrid arutasid ja muidugi peame me Ukrainat rohkem aitama, aga kindlasti koos ukrainlastega ja mitte üle nende pea.

Edasi lahendas Coreper Regioonide komitee liikmesuse küsimuse (vt Gondori kroonika 21.10.2014). EElt, CYlt ja LUlt läheb üks koht maha, kuid saavutasime lubaduse, et järgmise reformiga, mis hiljemalt 2020 tuleb, EElt enam maha võtta ei saa. Sel on tähtsust, kuna kahel teisel mainitud LRl on nüüd miinimumarv liikmeid, 5, meile aga jääb 6. Meie valitsused peavad asjale nüüd heakskiidu andma, 16.12 GAC kinnitab või siis ei kinnita meie tänase tulemuse. Päris õpetlik kogemus, mis jällegi näitab, et kui COM juba kord ettepanekuga välja on tulnud, on seda väga raske päriselt väärata. Lobi peab toimuma varasemas faasis, enne COM otsust.

Pärastlõunal laienemisjäreldused, mis alati erihuvide tõttu vaevaline. CYl Türgi, 5 mittetunnustajal Kosovo, GRl ja BGl ametlikult pika nimega Makedoonia jne jne. Meie eesistuja aga on endine COM laienemispeadirektor ja lahendas asju üpris loominguliselt, sujuvalt ja siiski kindlalt. DE juhtimisel saime sisse nõude, et laienemisriigid peavad eriti Vene-Ukraina asjas täpselt järgima CFSPd. Kosovo mittetunnustajate tõttu seni kohmakas olnud järelduste struktuur saadi leidlike alapealkirjade abil lihtsamaks. Makedoonia mõni hullem asi lendas välja ja GR lubas, et olgu, peame siis lähiajal maha omavahelise sisulise arutelu selle riigi Euroopa teest. Seni on GR hoolikalt sedalaadi arutelusid vältinud. 15 LR, sh EE esitasid siiski oma deklaratsiooni, kus väljendame rahulolematust, et Makedooniaga ei õnnestu ikka veel liitumisläbirääkimisi alustada. Ehk oli seegi üks tegur, mis pani GR mingilegi liikumisele mõtlema? Nii et päris töövõitudeta polnud ka see sessioon, ehkki asja sisu ehk laienemisprotsessi kiirus on praegu ikka jalamehe oma. Samas, EL-is ei saa ühtki alustatud asja päriselt laualt maha, ja laienemine on ikkagi üks kõigi nõusolekul käimapandud protsess.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga