10.12.2014

Tervepäeva[[Coreper]] algas eilse [[ECOFIN]] järelmitega (vt Gondori kroonika 09.12.2014) ja pisut ootamatult läks ütlemiseks. Mitmele väiksemale [[LR]] ei meeldinud viis, kuidas suurte ilmsel kokkuleppel lahendati [[SRF]] sissemakse küsimus. Eesistuja sai oma õppetunni ja ega tal muud öelda olnudki, kui et eile saavutati poliitiline kokkulepe ja seda tuleb nüüd täita. Vastu öeldi Steinbecki tegelase moodi: No võtke ta, ja mu meelekibedus pealekauba. Mina ses asjas suud ei pruukinud, kuna [[EE]] pankade sissemakse kasv kujuneb siiski üpris väikseks (umbes 23 miljonit umbes 18 asemel)  ja teiseks, kuna tahtsin õiendada hoopis koos venelastega Ukraina abistamise asja. Saingi öelda, et tore, et rahandusministrid arutasid ja muidugi peame me Ukrainat rohkem aitama, aga kindlasti koos ukrainlastega ja mitte üle nende pea.

Edasi lahendas [[Coreper]] Regioonide komitee liikmesuse küsimuse (vt Gondori kroonika 21.10.2014). [[EE]]lt, [[CY]]lt ja [[LU]]lt läheb üks koht maha, kuid saavutasime lubaduse, et järgmise reformiga, mis hiljemalt 2020 tuleb, [[EE]]lt enam maha võtta ei saa. Sel on tähtsust, kuna kahel teisel mainitud [[LR]]l on nüüd miinimumarv liikmeid, 5, meile aga jääb 6. Meie valitsused peavad asjale nüüd heakskiidu andma, 16.12 [[GAC]] kinnitab või siis ei kinnita meie tänase tulemuse. Päris õpetlik kogemus, mis jällegi näitab, et kui [[COM]] juba kord ettepanekuga välja on tulnud, on seda väga raske päriselt väärata. Lobi peab toimuma varasemas faasis, enne [[COM]] otsust.

Pärastlõunal laienemisjäreldused, mis alati erihuvide tõttu vaevaline. [[CY]]l Türgi, 5 mittetunnustajal Kosovo, [[GR]]l ja [[BG]]l ametlikult pika nimega Makedoonia jne jne. Meie eesistuja aga on endine [[COM]] laienemispeadirektor ja lahendas asju üpris loominguliselt, sujuvalt ja siiski kindlalt. [[DE]] juhtimisel saime sisse nõude, et laienemisriigid peavad eriti Vene-Ukraina asjas täpselt järgima [[CFSP]]d. Kosovo mittetunnustajate tõttu seni kohmakas olnud järelduste struktuur saadi leidlike alapealkirjade abil lihtsamaks. Makedoonia mõni hullem asi lendas välja ja [[GR]] lubas, et olgu, peame siis lähiajal maha omavahelise sisulise arutelu selle riigi Euroopa teest. Seni on [[GR]] hoolikalt sedalaadi arutelusid vältinud. 15 [[LR]], sh [[EE]] esitasid siiski oma deklaratsiooni, kus väljendame rahulolematust, et Makedooniaga ei õnnestu ikka veel liitumisläbirääkimisi alustada. Ehk oli seegi üks tegur, mis pani [[GR]] mingilegi liikumisele mõtlema? Nii et päris töövõitudeta polnud ka see sessioon, ehkki asja sisu ehk laienemisprotsessi kiirus on praegu ikka jalamehe oma. Samas, EL-is ei saa ühtki alustatud asja päriselt laualt maha, ja laienemine on ikkagi üks kõigi nõusolekul käimapandud protsess.