09.11.2016

Käigul Helsingisse kohtusin välisministri kabinetiülema Lahnalampi, šerpa Halose ja riigisekretäri ning GACi-kolleegi Virtasega. Kõnelusi EE eesistumise, Brexiti, kaubanduse, digituru, EL tuleviku jm üle varjutas muidugi USA presidendivalimiste tulemus. Üle Euroopa tormati arutama, kuidas Trumpi valimine tähendab vajadust EL välis- ja kaitsepoliitikat konsolideerida – nii on sellest raputusest vähemalt mõtlema ärgitamise mõttes kasu ka olnud. EE valitsuse kukkumine huvitas naabreid muidugi ka, aga selle sündmuse mõju kontinendi saatusele jääb eeldatavalt pisut väiksemaks.

Andsin kõigil kohtumistel ülevaate EE ettevalmistustest eesistumiseks. Oma ettekujutust fookusteemadest – digiturg, idapartnerlus. Brexitile ja küllap ka Atlandiülestele suhetele pöörab kogu EL kindlasti ülimat tähelepanu. 15.-16.12 ÜK loodetavasti juba otsustab midagi UK lahkumisläbirääkimiste protsessi üle, kus ühe olulisema küsimusena tõusmas, et kuidas peetakse lahkumisläbirääkimisi ja kõnelusi tulevikusuhte (ning nende vahele jääva üleminekuperioodi) üle – paralleelselt või järjestikku või kus. Jagasin oma süvenevat muret MFF vaheülevaate ja ka järgmise MFF põhimõtete üle, siin jäime FI kui tugeva netomaksjaga eriarvamusele. Taas sain kinnitust sellele, et UK lahkumine tõstab Põhja-Balti LR rühma tähtsust; ja selle koostöö kaudu saame luua teemapõhiseid uusi liitlassuhteid kaugemategi EL-meelsete riikidega. Ning muidugi DE ning FRga.

Nagu naabritega ikka, oli ka eriteemasid. 2012, kui toonane FI valitsus praeguse COM asepresidendi Kataise juhtimisel asus Rail Balticut ja Balticconnectori gaasitoru toetama, oli see FI jaoks väga suur suunamuutus – varem polnud nad tõsiselt arvestanud, et nende tee Kesk-Euroopasse viiks läbi Balti riikide, ikka käis see meritsi või läbi SE. Nüüd on gaasitoru rahastusleping allkirjastatud (vt Gondori kroonika 20.-21.10.2016) ja Rail Balticu projekti edenemine on kaasa toonud Helsingi-Tallinna vahelise tunneli idee elustumise. Hea, nagu kõik, mis meid tihedamini teineteise külge liidab – ka kui seni veel mõtte tasandil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga