09.11.2016

Käigul Helsingisse kohtusin välisministri kabinetiülema Lahnalampi, [[šerpa]] Halose ja riigisekretäri ning [[GAC]]i-kolleegi Virtasega. Kõnelusi [[EE]] eesistumise, Brexiti, kaubanduse, digituru, EL tuleviku jm üle varjutas muidugi USA presidendivalimiste tulemus. Üle Euroopa tormati arutama, kuidas Trumpi valimine tähendab vajadust EL välis- ja kaitsepoliitikat konsolideerida – nii on sellest raputusest vähemalt mõtlema ärgitamise mõttes kasu ka olnud. [[EE]] valitsuse kukkumine huvitas naabreid muidugi ka, aga selle sündmuse mõju kontinendi saatusele jääb eeldatavalt pisut väiksemaks.

Andsin kõigil kohtumistel ülevaate [[EE]] ettevalmistustest eesistumiseks. Oma ettekujutust fookusteemadest – digiturg, idapartnerlus. Brexitile ja küllap ka Atlandiülestele suhetele pöörab kogu EL kindlasti ülimat tähelepanu. 15.-16.12 [[ÜK]] loodetavasti juba otsustab midagi [[UK]] lahkumisläbirääkimiste protsessi üle, kus ühe olulisema küsimusena tõusmas, et kuidas peetakse lahkumisläbirääkimisi ja kõnelusi tulevikusuhte (ning nende vahele jääva üleminekuperioodi) üle – paralleelselt või järjestikku või kus. Jagasin oma süvenevat muret [[MFF]] vaheülevaate ja ka järgmise [[MFF]] põhimõtete üle, siin jäime [[FI]] kui tugeva netomaksjaga eriarvamusele. Taas sain kinnitust sellele, et [[UK]] lahkumine tõstab Põhja-Balti [[LR]] rühma tähtsust; ja selle koostöö kaudu saame luua teemapõhiseid uusi liitlassuhteid kaugemategi EL-meelsete riikidega. Ning muidugi [[DE]] ning [[FR]]ga.

Nagu naabritega ikka, oli ka eriteemasid. 2012, kui toonane [[FI]] valitsus praeguse [[COM]] asepresidendi Kataise juhtimisel asus Rail Balticut ja Balticconnectori gaasitoru toetama, oli see [[FI]] jaoks väga suur suunamuutus – varem polnud nad tõsiselt arvestanud, et nende tee Kesk-Euroopasse viiks läbi Balti riikide, ikka käis see meritsi või läbi [[SE]]. Nüüd on gaasitoru rahastusleping allkirjastatud (vt Gondori kroonika 20.-21.10.2016) ja Rail Balticu projekti edenemine on kaasa toonud Helsingi-Tallinna vahelise tunneli idee elustumise. Hea, nagu kõik, mis meid tihedamini teineteise külge liidab – ka kui seni veel mõtte tasandil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga