09.09.2016

ÜK eesistuja Tusk käis Tallinnas 16.09 Bratislava mitteametliku tippkohtumise ettevalmistusringiga. Bratislavas ei taheta rääkida UK lahkumisest, vaid EL27 tulevikust. Siin on esmane kõik see, mida EL ilma suurte sõnadeta saab oma kodanike heaks teha (ma ikka jätkuvalt raiun, et ülioluline on mingi tunnistamine, et kõik pole viimasel ajal hästi tehtud). Siin ei saa kindlasti rändest ja Euroopa piiride kontrollist mööda. Praegu aga vähemalt Türgiga sõlmitud kokkulepe toimib. Kodanike heaks saab teha veel palju asju, meie jaoks muidugi siseturg, sealhulgas digitaalne selline. Pluss kodanike kaitse. Unistused (või hirmud) Euroopa armeest tõenäoliselt tõsiselt jutuks ei tule, küll aga tuleb ellu viia EL-NATO ühisdeklaratsiooni, kust üks huvipakkuvamaid teemasid, ka EEle täna peaministri sõnul, on hübriidohtudele vastu astumine – miski, milleks EL-il võimalusi ja ressursse rohkem kui NATO-l.

Võib muidugi eeldada-karta, et mingeid pingeid elatakse Bratislavas ka välja. Mõni LR on lubanud kultuurilist revolutsiooni, võimu tagasivõtmist LRdele, mõni pole rahul poliitilise COMga jne. Siin on oluline märkida, et EE huvides pole küll kuidagi EL institutsioonide nõrgenemine ega nõrgestamine. Mõned esitavad oma konkreetseid soove nende eelnõude kohta, mida EL nüüd ja kohe peaks kodanike usalduse tagasivõitmiseks heaks kiitma. Kohtumise kokkuvõteks nenditi täna, et inimeste turvatunde kinnitamiseks/tagasiandmiseks on vaja tihedamat koostööd ja rohkem avatud EL-i. Viimase alla käib ka kaubandus, eriti TTIP.

Sellest ongi hea jätkata. Operatiivselt kohanedes vabariigis kujunenud poliitilise olukorraga asendasin välisministrit kohtumisel COM kaubandusvoliniku Malmströmiga. Kaubandusküsimustes on EE täielikult COMga samal seisukohal – kiiremini ja rohkem! Paraku pole see enam Euroopas enesestmõistetav ja mõnes LRs on TTIPi vastustamisest saanud lausa religioon. TTIPi peaproov on aga Kanadaga parafeeritud kaubanduslepe. Kui seda allkirjastatud ja ajutiselt jõustatud ei saa, pole USA-ga lepingust mõtet unistadagi. Kõik samameelsed (kaubandusliberaalsed) LRd, kelle hulka seni on kuulunud ka UK, peavad aga rohkem tööd tegema. Tõenäoliselt arutatakse kaubandust ka oktoobri ÜKl. See teema kuulub nende hulka, millest poliitikud üle kogu EL-i peavad oma kodanikega ausalt rääkima. Mõnes mõttes võib Brexiti šokist siin isegi kasu olla – vajadus parema dialoogi järele on nüüd selgemaks saanud.

Lõpetuseks rääkisime paari samameelse sõnaga ka EL-Venemaa suhetest. Jätkuvalt on nii, et poliitilisi probleeme kaubanduse vahenditega lahendada ei saa. On vale aeg ja viis proovida mingeid Euraasia liidu vms suhteid mõelda. Aga paraku on ka idapartneritele hetkel EL poolt vähe lubada. Leppisime siiski, et proovime Brüsselis veel mõned kivid ümber pöörata, ehk ikka midagi leiab.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga