09.07.2014

[[Coreper]]i ennelõunase osa peateemaks 2015. aasta EL eelarve. Nagu eelarveasjades ikka, on olemas käre grupp netomaksjaid, kelle peamine huvi on võimalikult vähe maksta, [[ÜKP]] sõprade grupp, kelle huvi on fondid nn lahti saada ja siis on veel ahastav [[COM]], kes peab reaalsed arved kinni maksma. Kuna 2014-2020 [[MFF]] sai tehtud kasin ja jäik, siis on igasugust manööverdamisruumi ka iga-aastaste eelarvete puhul vähem kui seni. Ja sedagi tahetakse veel ahendada. Eelarve töörühm on kivist vett välja pigistanud ja jõudnud paraku üsna selle piiri peale, et sellisel kujul vastuvõetavale eelarvele tuleb kohe hakata paranduseelarveid koostama, ja kogu karussell hakkab uuesti keerlema. Esinduse eelarvenõunik Marksoo oli teinud head jutupunktid, ja [[EE]] juttu toetasid  sellised üdini euroopalikud [[LR]] nagu [[BE]] ja [[LU]], mida tuleb selles kontekstis komplimendina võtta. Usutavasti saame järgmisel nädalal ühele poole, ilma selleks eraldi ministreid kokku kutsumata. Ikkagi oli kurb öelda, et kui edasised kärped veel vajalikud (on küll, muidu jäävad netomaksjad blokeerima), siis ei tohi neid teha [[ÜKP]] ega [[ÜPP]] rubriigist – sealt tuleb ju [[EE]] põhikasu. Paraku, see tähendab, et veelgi kärbitakse konkurentsivõime tõstmise, innovaatilist eelarverubriiki.

Sellelt arutelult lõunale [[EE]] [[MEP]]idega, kohal 5 6-st, tarbisid ka veini. Peale tavalise klatši süstematiseerimise leppisime kokku, et juuli 3. nädalal hakkavad esinduse erialadiplomaadid [[MEP]]e nende komisjonide tulevatest teemadest briifima. Hea.

Õhtupoolikul Ukraina kriis, sanktsioonide arutelu. Otsustasime lisada viisakeelu ja varade külmutamise nimekirja 11 uut nime, Ida-Ukrainas tegutsevad Vene-meelsed separatistid. Kuigi paljude meelest on see ebapiisav reaktsioon [[ÜK]] 27.06 nõudmiste mittetäitmise eest, jäi praegu nii. Esiteks on selle kriisi ajalugu näidanud, et tõelised, karmid sammud on võimalikud vaid [[ÜK]] enda poolt ja teiseks, 15.07 jätkab [[Coreper]] kriisiga seotud teemade, nagu Krimmi annekteerimise mittetunnustamispoliitika ja Ukrainale relvamüügipiirangute, aruteluga. Protsess läheb edasi, nagu vanasti öeldi.