09.06.2015

Mõttekoja EPC hommikusöök LU algava eesistumise prioriteetidest, esinejaks mu LU kolleeg Braun. Neile on see 12. ja kolleegile isiklikult 5. kord, nii rääkis ka Braun kõigepealt PRES rolli muutumisest: Kunagi tegime nalja, et eesistuja on teiste teener, tegelikult juhtisime EL tegevust, aga nüüd tahaks tõesti selle töö (kus ise pea mingeid asju välja käia ei saa) eest raha saada. Iseloomulik oli, kuidas ta ütles Venemaa-vastaste majandussanktsioonide pikendamise esimest korda välja, ühtki riiki nimega nimetamata, aga otsesele küsimusele andis hiljem ka otsese vastuse: Jah, juuni ÜK poliitilise otsuse järel pikendame juulis 6 kuuks. Vana kogenud (riigi) diplomaadi vääriline oli ka viis, kuidas Braun tegi oma nõrkusest tugevuse, rääkides maksuinfo jagamisest kui asjast, mida kõik LR peavad tegema, mida LU eesistujana kindlasti edendab, kuidas Luxleaksi maksuasjade tõtu nad just tunnevadki seda teemat väga hästi jne. Näide oskusest oma tugevusest nõrkus teha on paraku siin.

Poolepäevane Coreper tervitas ja kiitis PRES kokkuleppe saavutamise eest EFSI triloogidel, kinnitas vaidlusteta 16.06 JHA sisejulgeoleku järeldused ning suunas andmekaitsemääruse 15.06 JHA justiitsosa arutelule. Näeb siis, kas tuleb pikk öö või mitte. Euroopa prokuröri kohta ei saanud ma ikka midagi öelda, põhjus sama, mis eelmises Coreperis (vt Gondori kroonika 04.06).

Õhtupoole kahepoolne kohtumine järgmise eesistujaga, seekord kahepoolne, EE erimurede ja sensitiivsuste ärakuulamiseks. Rändeteemal tutvustasin põgusalt meie valitsuse tänaseid seisukohti, kolleeg arvas, et põhiaur hakkab ikkagi minema iga LR panuse arvutamisele ja ümberarvutamisele, mitte vabatahtlikkuse-kohustuslikkuse printsiibile. Heas lõpptekstis, ütleb ülikogenud kolleeg, ei pruugi kumbagi sõna olla, ei “kohustuslikku” ega “vabatahtlikku”. Siis oleks kandilisema mõtlemisega LR tõesti plindris – kuidas mõista, kuidas täita, kuidas müüa… Pärast 25.-26.06 ÜK poliitilist otsust teeb eesistuja igatahes kiiresti – 06.-07.07 siseministrite informaalne arutelu ja seejärel juba õigusaktiga Coreperi, soovitav vastuvõtmine oktoobri JHAl. Rääkisin ka neist teemadest, mis meile andmekaitsemääruse juures väga olulised on ja ettevaatavalt, mida triloogidel EPga ei tohi väga ära kallutada lasta – avaliku sektori paindlikkus, riskipõhine lähenemine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga