09.04.2014

TervepäevaCoreperi esimene lauaring peeti siseküsimuste Stokholmi programmi jätkamise üle. Siseasjades on viimastel aastatel jõudsalt edenetud, seadusi vastu võetud ja täna kordusidki märksõnad rakendama, tõhustama, ellu viima. Ja enamasti nimetati ka mõni endale oluline lisa-asi. EE puhul olid selleks e-piirid ja Tallinnas asuvast eu-LISA agentuurist siseturvalisuse IT-lahenduste kompetentsikeskuse kujundamine, mis osutaks teenust ka teistele selle ala agentuuridele ja institutsioonidele. Juunis arutab programmi JHA ja seejärel kinnitab ÜK.

Lõuna Balti kolleegidega. Käisime läbi meie riikide positsiooni Brüsselis, Ukraina kriisi taustal, mõtlesime, mis me tugevused ja nõrkused praegu ja otsustasime teha mõned ettepanekud oma pealinnadele, nii EL Vene-poliitika kui piirkonna ühisprojektide üle. Ning töötada tihedasti koos. MFF üle toimis see koostöö hästi ja kas on nii, et raha pärast sai koos ponnistada, julgeoleku pärast ei saa?!

Teine lauaring 14.04 FAC üle, teemaks muidugi Ukraina ja Venemaa. COM moodustas täna 30-liikmelise Ukraina-rakkerühma, juhiks kogenud kaubandusläbirääkija Balas. Töö käib ka sanktsioonide 3. faasi ja Krimmi annekteerimise mittetunnustuspoliitika kallal. Loodetavasti saab COM 14.04 välisministritele juba midagi konkreetsemat rääkida, muidu kardetavasti kurjad nad. LR meelsus on aga selge, Vene poolt olukorra de-eskaleerimist ei paista, hoopis vastupidi, kui Ida-Ukrainas toimuvat vaadata. Küllap jõuab enne esmaspäeva veel mitu asja muutuda ja ka PSC ning Coreper kokku tulla.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga