09.03.2016

TervepäevaCoreper alustas ühtsema piirivalve ehk Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti loomise eelnõuga. Kõige vastuolulisem osa on kiirreageerimisreservi loomine, mis peab olema valmisolekus kriiside puhuks. COM oli algses ettepanekus pakkunud, et välispiiriga LRde puhul oleks see 2% piirivalve koosseisust ja välispiirita LRdel 3%. Unustades siiski ära, et piirivalveta riigilt ei saa protsenti võtta, nii, nagu EE sai hiljuti kibeda huumoriga oma panust ümberpaigutamisse 10-, mis, isegi 100-kordistada – 0 korrutamisel on tulemus sama. Ühesõnaga, PRES võttis asja teistpidi ette ja rääkis kõigiga ilma mingi metoodikata mingi numbri läbi ja sai nõutud 1500 kokku. Olgu seekord nii, kõik nõus, siis sai ka EE nõustuda, aga kui seda reservi on vaja suurendada – eelnõu räägib minimaalselt 1500-st – siis tuleb samasugune läbirääkimiste ring, kui mingit valemit, võtit all pole.

EL LRle humanitaarabi andmise määrus saigi tänu me nõunike ja eelarvenõunike heale tööle heakskiidu. Praegu käib see vaid GR kohta, aga ots jäeti lahti skeemi tulevikus võimalikuks laiendamiseks (või siis lõpetamiseks). Raha tuleb MFF sisejulgeoleku rubriigist.

Nagu arvata oligi, läks 07.03 erakorralise ÜK pärast korralikuks ütlemiseks – kuidas nii, et suurem osa LRdest saabub tippkohtumisele, teadmata, mis neid ees ootab? Osalesin ütlemises minagi, sest institutsioonid ja kodukorrast kinnipidamine on need asjad, mis kaitsevad väikeste LR huve, ei lase neist suurte poolt päris üle sõita. ÜK eesistuja Tuski meeskond kaitses end, vapralt seejuures, sest tegelikult oleksid võinud ka nemad (avalikult) nördinud olla viisi pärast, kuidas see nn Türgi lepe neile nina ette visati. Meedias ilmub aga järjest lugusid sellest, kui utoopiline ja rahvusvahelise õiguse vastane on selle plaani tagasisaatmise osa, kui ohtlik on lubada niisama lambist viisavabadust jne (õnneks tegi COM täna ettepaneku Gruusiale viisavabaduse andmiseks ja Ukraina on loodetavasti ülivarsti järjekorras). Olukord on hetkel aga see, et Tuskil on üleeilsest mandaat, mille piires Türgiga läbi rääkida ja loodetavasti suudab EL seekord oma läbirääkijat usaldada. Natuke rääkisime ka mandaadi sisust, enamasti sooviti (nii minagi) rohkem selgust 1:1 valemi järgi toimuma hakkama pidava tagasivõtu-ümberasustamise praktilise poole kohta. Mida hetkel keegi ju vastata ei oska.

14.03 FAC ettevalmistamisel meie jaoks olulisim Venemaa arutelu. EEAS poolt välja käidud EL Vene-poliitika põhiprintsiibid on arukad, nagu oleks ise sule pihku võtnud, nii et tuli teenistust kiita. Järeldusi Vene kohta ei tule, küll aga ühised jutupunktid pressile. CFSP kõrge esindaja Mogherini kavandab ka avaldust Krimmi annekteerimise aastapäeval, piisavalt jõulise tekstiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga