09.02.2015

[[FAC]] peateemaks oli planeeritud strateegiline arutelu Aafrika üle, välja kukkus aga jälle Vene-Ukraina koosolek. [[Coreper]]is eelmisel nädalal ilma igasuguse draamata heaks kiidetud 19 isiku ja 9 asutuse-organisatsiooni sanktsioonidenimekirja kandmine kiideti täna ministrite poolt heaks, kuid jõustumise protseduurika ja ajastuse üle peeti rohkem kui 2-tunnine lauaring. Mis ikkagi saab, kui 11.02 nn Normandia formaadis Minski kohtumine mitte ainult toimub, vaid ka mingeid tulemusi saavutab? EL aga tervitab seda uute sanktsioonide “lajatamisega”? Kas Vene juhtkond ei või seekordseid sanktsioone kasutada ettekäändena, et mitte midagi teha? Küsimused, muide, esitasid seekord Ukraina juhid, mitte Normandia formaadi [[LR]], [[DE]] ja [[FR]]. Lõpuks otsustati otsus ikkagi täna ära teha, tehtigi, aga kehtima hakkab see 16.02, nädala pärast. Tavaliselt jõustatakse isikutevastased sanktsioonid kohe, järgmisel päeval, põhjusel, et ei saadaks oma varasid kuskile kantida. Nüüd aga on nimede kokkuleppimisest jõustumiseni 11 päeva. Muidugi, seekordne nimekiri on nagunii rohkem hoiatava sõnumiga, mitte ärahoidva sisuga.

Siiski oli pisut kummaline, et Aafrika arutelu päris ära jäeti, [[FAC]] lõppes juba 16 paiku. Lõunal arutasid ministrid terrorismivastast võitlust (järeldused, kus väga palju öelda pole, peamiselt rahvusvahelise koostöö parandamine. Aga teema ongi rohkem siseministrite oma). Aafrika kohta võeti samuti vastu posu eelnevalt [[PSC]] ja [[Coreper]]i poolt heaks kiidetud järeldusi – Nigeeria, Mali, Boko Harami ja Kesk-Aafrika Vabariigi kohta. Kas peab siis nentima, et hea seegi? Et kuigi ministrid ei arutanud, on EL seisukohad, mida järeldused ju väljendavad, siiski selged? Kogu aeg-ajalt kostva küünilise taustamüra juures peab siiski meelde tuletama, et asjaomastes riikides ja nende naabruses loetakse [[FAC]] järeldusi kuuldavasti päris tähelepanelikult.

Liibüat arutati seekord pikemalt ja [[EEAS]] oli ka ette valmistanud paberi EL parema kaasumise võimalustest. Sellise paberi tegemine on juba iseenesest väärtuslik. Plaanid ei tähenda midagi, planeerimine aga tähendab kõike, öelnud Churchill. Õigus on, et vähemalt [[EEAS]]is on nüüd inimesi, kes on EL ja Liibüa suhted, nende perspektiivid põhjalikult läbi mõelnud ja kindlasti teevad nemad nüüd oma tööd targemini ning kindlasti viiakse mõned paberis olnud asjad ka ellu.

1 thought on “09.02.2015

  1. Tere

    Ka eilses ELAKi koosolekul arutasime Aafrika küsimusi. Meie VM ettevalmistatud punktides puudusid konkreetsed tegevuskäigud, millest on kahju, sest parlamendile jääb sel juhul mulje, et EL midagi tegelikult ei teegi, ei suuda või ei oska teha. Vot sellist muljet ei sooviks enda valijatele edastada, sest sellist kriitikat tuleb niigi palju, et EL üks jõuetu kehand. Seega, loodetavasti järgmistes FACi positsioonides kajastub, mis need mõned elluviidavad asjad Liibüas on.

Comments are closed.