09.01.2015

Brüsseli EL institutsioonides veel vaiksed päevad. Aga [[ÜK]] eesistuja Tusk tegi oma esimese visiidi uues ametis täna just Eestisse. Eile oli ta küll Riias, kus tähistati [[LV]] eesistumise algust, aga selle me jätame omakasupüüdlikult ja ebaobjektiivselt  “päris” visiidiks lugemata, eks. Äärmiselt sõbralikud ja samameelsed kohtumised peaministri ja presidendiga, pressiavaldused koos peaministriga. Valitsuse pressiteade siin ja presidendi oma siin.

Peateema oodatult Vene-Ukraina kriis. Tusk võttis detsembris, oma esimesel [[ÜK]]l initsiatiivi ja Vene-poliitikas ohjad tugevalt enda kätte (vt Gondori kroonika 18.12.2014). Ja kavatseb neid oma käes ka hoida, juba märtsi [[ÜK]] arutab mh sanktsioonide küsimust. Ses asjas polnud täna mingeid eriarvamusi – sanktsioonid peavad jääma, kuni Vene pole omapoolseid samme astunud. See kehtib loogiliselt ka märtsi  tähtajaga kehtivate isikutevastaste sanktsioonide kohta. Idapartnerluse Riia tippkohtumisel tahame anda selget sõnumit peatse viisavabaduse kohta Ukrainale ja Gruusiale. Väga oluline on ka EL jätkuv tähelepanu sellele piirkonnale, mille üheks väljendajaks peab kindlasti olema [[LR]] juhtide tugev esindatus Riias.

Veebruari mitteametlik [[ÜK]] arutab [[EMU]] tulevikku, aluseks [[COM]] esitatav “analüütiline paber”. Ses asjas on raske näha kiiret edasiliikumist või probleemide lahendamist poliitiliste otsustega. Euroala kriisi haldamise käigus tehti tugevam majandusvalitsus, [[Euroopa semester]], pangandusliit (mida on targas ajakirjanduses küllap õigusega hakatud nimetama osaliseks pangandusliiduks), uued, karmimad eelarvereeglid, fiskaallepe ja lõpuks, [[EKP]] on praktikas lubanud olla euroala [[LR]] valitsustele viimase käe laenajaks. Edasised võimalikud sammud on poliitiliselt äärmiselt vastuolulised – eurovõlakirjad, majanduspoliitika tihedam koordineerimine jne – ja nõuaksid tõenäoliselt lepingute muutmist, mida jällegi ei taheta teha. Aga, nagu ELis ikka, eks ootame paberi ära, ja püüame selle ideid isegi enne paberi väljasaatmist kätte saada. Veebruaris tulevad arutuse alla ka Pariisi traagiliste sündmuste poliitilised järelmid, samuti on sellele pühendatud mitteametlik [[JHA]] jaanuari lõpus. Ajakirjandust jälgides on juba selge, kes püüavad sellest kasu lõigata, paremäärmuslased ja immigratsioonivastased; ja peavoolu poliitilised jõud peavad sellele kiiresti, karmilt ja arukalt vastama.

Pikalt ka [[TTIP]]ist, kus [[EE]] peaministril värske USA-visiidi positiivsed muljed. Aga taktikaliselt tundub, et ameeriklased jätavad demandeur’i rolli ses protsessis EL kätte, mida meil on avaliku arvamuse tõttu mitmes [[LR]]s küll kaunis keeruline täita. Aga võita on sellest asjast väga palju, üritama peab.