08.12.2015

Hommikusöögikohtumine [[EE]] [[MEP]]idega. Peamiselt klatši süstematiseerimine, andsin ülevaate 17.-18.12 [[ÜK]]l oodatavast. [[EE]] mõjukaim poliitik oli täiesti optimistlik selle üle, et [[EP]] kiidab veel 2015 jooksul heaks nii andmekaitsepaketi kui ka reisijateinfo direktiivi. Väga tore oleks.

[[ECOFIN]]i põhiteema [[EE]] jaoks oli tõhustatud koostöö [[FTT]] üle. Mitmeaastane saaga käigus on kavandatava maksu sisu kõvasti muutunud, aga jõudnud hetkeni, kus 10 [[LR]] osalevast 11-st said täna poliitilise avaldusega tõdeda kokkulepet suurtes põhijoontes. [[EE]] mitte. Selleks oli sisu liiga palju muutunud. Siiski oli meil mure, et ega [[EE]] ärakukkumisega ei satu ohtu tõhustatud koostöö üleüldse – selleks on vaja vähemalt 9 [[LR]]. Õnneks mitte ja saime suhteliselt rahulikult öelda, et sellist maksu me kehtestada ei taha. Seda protseduuri oleks vast saanud korraldada pisut põhjalikuma ettevalmistusega, stiilipunkte ei saanud me ka, aga loodame, et asi siiski enam-vähem lõpetatud ja õppetund samuti käes. Ehkki, homsed ajalehed on veel lugemata.

Muudest rahandusministrite teemadest – Türgi nn 3 miljardi fondi asjas öeldakse küll jutupunkt maha, et EL eelarvest võiks rohkem kui 500 miljonit leida, aga ohates tõdetakse siiski, et (kõigil!) [[LR]]l tuleb ka oma rahaga osaleda. Ühtse hoiusegarantiide skeemi, mille [[COM]] nüüd välja pakkunud, peeti oodatud ring, kus mõned, eriti [[DE]], hoiatasid üpris karmilt, kui valest otsast seda on alustatud ja teised, kui oluline on see pangandusliidu kolmanda sambaga. [[EE]] teadagi peab seda väga vajalikuks asjaks, ehkki meil omal hoiuste tagamise fond olemas.

[[EE]] eesistumist ettevalmistav komisjon pidas järjekordse istungi. Kinnitati kommunikatsioonistrateegia ja hangete kava – väga hea, et viimane olemas, kõik seni eesistumist teinud riigid hoiatavad, et see on üks suur riskikoht, hangetel on komme minna kallimaks ja kauem, kui planeeritud. Esimest korda vaadati “otsa” Eestis toimuvate ürituste võimalikule kavale. Väga palju on neid, see ongi teine suur ülesanne Tallinnas. Või kolmas, ekspertide Salve kokkupanemise järel.