08.11.2012

Eile esines mõttekojas Friends of Europe Kataloonia regiooni president Artur Mas. Põhisõnum oli: kataloonia rahvas tahab oma saatust ise määrata ja Masi meelest peaks see saatus olema iseseisev liikmesus EL-is. Kataloonia on vana Euroopa riik või rahvas (siin on inglise keele “nation” raske tõlkida). 12.-15. sajandil oli Kataloonia krahvkond muide unioonis Aragoni kuningriigiga ja nii sai temast ühtse Hispaania üks moodustajaist 1469. Igatahes on Kataloonial eesti mõtlemise mõistes õigustatud taotleda omariiklust – keel, identiteet, territoorium ju olemas.

Vähesed katalaanid tahavad aga EL-ist välja astuda, kuid üsna tõenäoliselt nii läheb, kui neil tõesti peaks õnnestuma iseseisvuda. Taaasliituda saaks alles pärast täiemõõdulist EL-integratsiooniprotsessi, kus igal LR-l vetoõigus. Seda tuletati eile Masile korduvalt meelde – kas te ei karda, et ES vetostab? Oht on suur, ehkki lõpuni lihtne ei saa seegi olla, kuna liikmesuskriteeriumid – demokraatia, turumajandus ja EL õiguse rakendamise võime – on siiski kuidagiviisi objektiivsed.

Eestlasest vaatlejas äratab see praegune protsess kuidagi tuttavaid tundeid. 11.09 kutsus Kataloonia regiooni valitsus rahvast avaldama meelt parema rahandusliku kokkuleppe saavutamise eest Madriidiga. Barcelona tänavatele kogunenud 1-1,5 miljonit inimest nõudsid aga ühetähenduslikult iseseisvust. Meenub 1988-1989, mil ENSV juhtkond ja ka suur osa tärkavast poliitikute klassist rääkisid liidulepingust, uuest diilist Moskvaga, rahvas aga tahtis vaid iseseisvust. Eile jättis Mas vastamata küsimusele, kas Kataloonia iseseisvusprotsess on üldse enam tagasipööratav. Vaevalt juhtus see sellest, et ta ei kuulnud seda küsimust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga