08.09.2014

Kogu päev oli täidetud ažiotaažist 05.09 kokku lepitud uue sanktsioonidepaketi jõustamise üle. Hommikul anti teada, et kirjalik protseduur, mis pidi algama kell 9, ikkagi ei saa alata. 10 minutit hiljem ikkagi, et algas. Kella 15-st tähtaega pikendati 3 tunni võrra. Erinevalt vaikusemenetlusest (jube eestikeelne sõna silent procedure kohta, aga paremat pole suudetud tekitada), kus otsus jõustub, kui keegi vastu ei ütle, peab kirjalikule menetlusele tulema iga [[LR]] kinnitus, et otsusega nõus. Kõik need edasilükkamised tekitasid spekulatsioonide joa, ehkusäutsudest kajas eeter nii, nagu Platonovi loos, kus “akna taga käratses linnurämps”. Meelde tuletati iga sanktsioonide vastu kunagi piiksatanud [[LR]] ja noh, kuna [[FI]] välisminister ütles veel täna hommikul, et sanktsioonid pole ikka hetkel õige asi, siis said põhjanaabrid jälle Twitteris kõvasti pihta. Õhtuks jõudis [[FI]] nõustumiskiri siiski Brüsselisse.

Tähtaja kukkudes, kell 18 kutsuti alalised esindajad erakorralisele omavahelisele nõupidamisele. Selge, et pakett on kõigi 28 [[LR]] heakskiidu saanud, selge, et jõustumine peab tulema mõistliku aja jooksul, hiljemalt selle nädala lõpuks  – sanktsioonide puhul on see isegi aeglane, tavaliselt püütakse need jõustada järgmisel päeval, et vältida kõrvalehiilimist, vara abikaasa nimele kantimist jne. Aga arutasime päris pikalt selle üle, kuidas EL näitab, et jälgib ja arvestab arenguid sündmuskohal, Ukrainas ja diplomaatilisel rindel. Kust on viimastel päevadel siiski tulnud hapralt positiivseid teateid. [[LR]] meelsus oli küllalt selgelt see, et jah, olukorda tuleb jälgida, aga see sanktsioonide ring pandi alule sellepärast, et Venemaa saatis Ukrainasse oma regulaarüksused, mis omakorda oli võimalik, kuna Ukraina ei kontrolli kogu oma piiri. Kuni need asjad nii jäävad, on tegelikult raske rääkida mingist olukorra olulisest paranemisest. Ülehomme, 10.09 arutab [[Coreper]] pisut laiemalt EL samme selles kriisis, ja eks siis saab ka vaadata, kuidas asjad on läinud. Igatahes on paketi muutmiseks, otsuste tagasikeeramiseks vajalik [[LR]] ühehäälsus, nagu ka algselt selle heakskiitmiseks vaja oli.

Olles [[LR]] ära kuulanud, tegi [[ÜK]] eesistuja Van Rompuy kabinetiülem sealsamas valmis oma ülemuse pressiavalduse mustandi, mille too tund hiljem ka ametlikuks tegi. Aga, nagu öeldud, paketi jõustamisega on ajaline mänguruum vaid mõne päeva pikkune ja jõustamata jätmiseks on nüüdsest vaja konsensust.

P.S. Erinevalt päevapealsetest spekulatsioonidest ei tõstnud keegi teemat, et kas venelastel võib tõsi taga olla ähvardusega, et sulevad EL lennufirmadele oma õhuruumi. Eri allikatest tulev info ka pigem ei pea selle võimalikkust liiga suureks.