08.06.2015

Tallinnas, kohtumised Riigikogu väliskomisjonis ja ELAKis. Esimeses pikemalt CFSP viiest aastast Lissaboni leppe tingimustes. Selgeks on saanud nii EL ambitsioonide kui võimaluste piirid. Meie soovid alati päriselt 28 LR konsensusega tehtava poliitika võimalustega kokku ei lange, aga see konsensuse otsimine, ka kui madala ühisnimetaja järgi, on ikka targem töö kui lihtsalt valusate tõdede väljaütlemine, mida mitmed 2004. aastal liitunud LR alguses püüdsid. Pikemalt rääkisime ENPist, kus ehk selgemini väljenduvad nii EL välispoliitilised võimalused kui ka puudused – pehme jõud, atraktiivsus on olemas, tehnokraatlikumaid, lepingulisi lahendusi suudame pakkuda, aga päris tõsise poliitikaga, eriti kui sellele geopoliitiline väljakutse esitatakse, on palju keerulisem. EE on oma 11 liikmesusaasta jooksul palju õppinud, istuma ja astuma, aga kõige kibedam õppimine ja ka meie vastutuse suurenemine on muidugi toimunud alates Ukraina kriisi algusest, ja kestab.

Muidugi rääkisime mõlemas komisjonis pikemalt rändeteemal, millest kujuneb vist 25.-26.06 ÜK suurim teema, kui just GR võlakõnelustel kapitaalselt ummikusse ei joosta (seda ei saa viimaste päevade uudiste järgi enam välistada). Argumendid enam-vähem teada, arvamusi realistlikult öeldes mitmesuguseid. Igal juhul käib EEl praegu viimase 4 aasta vast keerukaim diplomaatiline köielkõndimine. Tuleb näidata solidaarsust Vahemere LRdega, olla diplomaatilises vormis kohustuslike põgenikemäärade vastu, ja samas saada meie jaotusvõti mõistlikumaks. Esimese puhul paljast retoorikast ei piisa, vaja on usutavat vabatahtlikku panust näidata, teises pole me üksi, ja järgime vana põhimõtet, et mida suurem riik, seda kõvemini saavad nad seista üllaste põhimõtete eest, ning kolmandas tuleb väga targalt sõnu seada ja, nagu punktis 1, ise usutavat panustamist lubada.

ELAK, mis väga positiivne, lubas sügisel suures koosseisus Brüsselisse tulla. Kõik, kes tahavad EL-asjades midagi arvata, peavad võimalikult tihedasti Brüsselis käima. Muuhulgas kuna, juba Gondori kroonikas tsiteeritud mõttekodalase Torreblanca järgi, EL on asi, mis praktikas toimib palju paremini kui teoorias. EL-i distantsilt päriselt tundma õppida ja mõtestada on ülimalt keeruline, praktikas võimatu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga