08.05.2013

TervepäevaCoreper. Ennelõunal 22. mai ÜK järeldused. Energeetikateemalisest tippkohtumisest tundub poliitilise olulisuse mõttes saavat maksundusetippkohtumine. Sellele vaatamata kommenteeriti rohkem energeetikat, nii ka meie, kelle jaoks olulisim on kohalike energiaallikate (meie põlevkivi) tähtsuse rõhutamine. Lisaks viitele nende kasutamise kestlikule viisile tahame, et järeldustes oleks kirjas see positiivne mõju, mis kohalike allikate kasutuselevõtul võib olla LR töökohtadele ja konkurentsivõimele. USA saadik ütles paar nädalat tagasi, et Ameerikas oli kildagaasi kasutuselevõtt kogu majanduse gamechanger. Sama lootus ka Euroopas.

Lõunal rääkisid kaks tõsist majandusinimest, Thomas Wieser majandus- ja finantskomiteest ja Jörg Asmussen  EKP-st abiprogrammidest, pangandusliiidust, EMU tulevikust ja Euroopa semestrist. Programmid on enam-vähem rea peal, pangandusliiduga tuleb kiiremini edasi liikuda. LR valitsused võiksid ka jalad kõhu alt välja võtta ja reformide tegemist kiirendada. EKP on pisut kummalises olukorras, kuna just tema presidendi Draghi 2012 juuli ja septembri avaldused, et EKP on teatavatel tingimustel euroala valitsuste jaoks nn viimase käe laenaja, on maha võtnud turusurve LR võlakirjadelt… ja seega ka alandanud nendesamade valitsuste motivatsiooni reformide tegemiseks. Majandusvalitsusega on asi selge ja klapib EE seisukohaga – pole mingit mõtet luua uusi instrumente ja neid siis mitte kasutada, nagu läks makromajanduslike tasakaalustamatuste protseduuriga, kus 2012 nimetati, et ES ja CY on suures jamas, protseduuri samas ei alustatud ja paari kuu jooksul palusid needsamad riigid abipaketti. Praegu on sama oht SI kohal, kes ise küll väidab, et kõik on kontrolli all. Paari nädala jooksul saab näha.

Pärast lõunat käis korralik sõnasõda EL-Gruusia assotsiatsioonileppe preambula üle. Meile ja reale LR veel ei sobi, et Gruusiat ei taheta nimetada Euroopa riigiks (selle taga luurab hirm, et nii öeldes anname sellele riigile EL-iga liitumise perspektiivi – mis on miski, mida EE iseenesest toetab, aga mis selle leppe sõnastusest nüüd küll ei sõltu). Geograafia on diplomaatidele ebasobiv väitlusaine, seetõttu keskendusin mina hoopis Gruusia Euroopa identiteedi  tunnustamise ja EL-Gruusia suhete positiivsete arengute lootmisele. Kokkuleppele ei jõutud, aga ei saa välistada, et tekst lähebki Gruusia jaoks paremaks.

MFF päevakorrapunktis valmistus Coreper 13.05 toimuvaks esimeseks triloogiks ja arutas EP-le olulisi küsimusi. Pisut tantsiti ka rituaalset institutsionaalset tantsu, aga üldiselt on siiski üpris selge, mida sisulist EP selles asjas NK-lt saada saab ja pigem mida ei saa. Aga nii tähtsale teemale tuli lauaring ikka pühendada.

Viimaseks andmekaitse. Ei ole valmis ega ka väga liigu valmi poole. Polegi päriselt aru saada, miks PRES sellega praegu peale käib Ka täna, nagu eelmiselgi nädalal, ütles enamus, et pole veel valmis isegi osaliseks üldiseks lähenemiseks. Kui PRES tahab midagi ministrite ette viia, las ta siis viib, aga see teema on nii juriidiline ja keerukas, et Coreper meenutas rohkem töögruppi kui poliitilise arutelu foorumit, mida ta ometi peaks kirjade järgi olema.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga