08.04.2013

Pärast pisut rahulikumat ülestõusmispühade aega kaks EUobserveri uudist, kumbki väga olulisel ja pika vinnaga teemal, mida ka Gondori kroonikas olen käsitlenud.

Esiteks on [[LU]] valitsus möönnud, et võib lõdvendada oma pangasaladuse reegleid, vt artiklit. Veel kaks nädalat tagasi kritiseerisid selle [[LR]] juhid tavatu kibedusega nii seda, et [[CY]] puhul ütlesid [[DE]] juhtivpoliitikud otse välja, et soovivad selle riigi kogu majandusmudelit muuta kui ka seda kui eurorühma esimees Dijsselbloem soovitas teistelgi  üleliia suure pangandussektoriga riikidel ettevaatlikumad olla. Nüüd on aga hoopis uus, leplik hääl üles võetud. Kas on taibatud, et uue kriisihaldusmudeliga ongi tõsi taga?

Teine lugu on [[PT]]-st, kus konstitutsioonikohus on otsustanud, et osa valitsuse kärpemeetmetest pole põhiseadusega kooskõlas. Valitsus, kes on seni teinud edukalt kõik selleks, et kuvandiliselt eristuda [[GR]]-st, olla abipaketiga igati nõus, kiita avalikult kasinuspoliitikat, kärpida kulutusi rohkem kui makse tõsta jne, on neetult raskes olukorras. Olukorda ei tee lihtsamaks sellesama peaministri lubadus, et kasinus hakkab kahe raske aasta järel vilja kandma. Praeguseks on need aastad möödas ja majanduskasvu ei paista kuskil. Ainus asi – ja väga oluline asi suure võlakoormaga riigile – on riigivõlakirjade intressi langus. Aga see, ütlevad opositsionäärid, tuleb [[EKP]] lubadusest riigi võlakirjad teatud tingimusel ise ära osta ja mitte mingist kasinusest. Küllap suudab [[PT]] valitsus olukorra seekord lahendada, kuid kasinuspoliitika poliitilise hinna küsimust on taas kord teravalt meelde tuletatud.