08.03.2013

JHA justiitsosa põhiküsimus andmekaitse, kus suhteliselt tuim lauaring peamiselt juba teadaolevate probleemide loetlemiseks, mitte lahenduste otsimiseks. Aga nii oli PRES asja korraldanud ja töö on teadagi enamasti tellija materjalist.

Pärastlõunal Coreper MFF teemal. IE teeb eesistujana õigesti, kui peab konsultatsioone juba praegu, seda enam, et EP-poolset rituaalset trummipõrinat on eeter täis. Selles viimases ongi parlament kui poliitikutest koosnev institutsioon enamasti parem kui NK. Kuigi EP resolutsioon MFF kohta – mis teadaolevalt sisaldab lauskriitikat ja palju nõudmisi – kiidetakse heaks alles järgmisel nädalal, on hetke mänguväli suhteliselt selge. PRES soovis LR arvamust 3 küsimuses – kas minna kaasa EP poolt ette pandava 2013 lisaeelarve ja MFF protsessi sidumisega; kui mitmes jaos tuleks teha lisaeelarve (mis praktikas tähendab, et kui suure numbriga kõigepealt EP ette minnakse); ja kas vajadusel võib lühendada lisaeelarve heakskiitmiseks vajalikku LR parlamentide 8 nädala pikkust konsultatsioonimehhanismi. Vastustes tõdeti enamasti, et kuigi juriidika on üks asi, siis poliitiline seos on olemas ja üldiselt arvati, et kui lisaeelarvega väljatulemine on eeldus, et EP hakkaks meiega MFF üle läbi rääkima, siis võiks sellele põhimõtteliselt soodsalt vastata. Lisaeelarve tuleb teha nii mitmes jaos kui COM suudab esitada põhjendatud ja kõigile reeglitele vastavaid väljamaksete taotlusi. Ainus, mis peab olema väljaspool poliitilist kauplemist, on HR liitumisest 01.07 alates tulenev osa, umbes 4 miljardit. Oma parlamendiga konsulteerimine on väga tundlik teema ja siin ei taheta anda eelnevaid lubadusi. Räägitakse siis, kui COM eelnõu laual.

Nagu kõigis eelarveasjades, eristus ka täna küllalt selgelt nn netomaksjate leer. Ka EP peaks oma tegemistes ja soovides silmas pidama seda, et rahaasjades on NK poolel praeguse ja lähituleviku seisuga pea alati olemas netomaksjate hästi organiseerunud ja sihikindel blokeeriv vähemus. Seega, kui tahta tõesti midagi kardinaalset muuta, nagu parlamendi resolutsioonieelnõu nõuab, peaks muutma eelarve(te) vastuvõtmise korda. Mida aga on just nimetatud põhjusel sama hästi kui võimatu teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga