08.01.2016

Poolaastakohtumised Tallinnas. Siseministeeriumis peamiselt rändekriis, kus laualolevatest eelnõudest keerulisem on juba tehtud otsuste elluviimine ja seega EL senine kriisihaldus üldse. Ümberpaigutamise skeem ei taha kuidagi tööle minna, kümnete tuhandete asemel on ümberpaigutatud mõnisada. Püsivamast mehhanismist pole suurt mõtet rääkida, kui ajutine toimima ei hakka. Kõik see muidugi teeb atmosfääri Brüsselis kole keeruliseks. Ja, nagu selle kriisi kestel korduvalt mainitud, olukord võib muutuda üleöö, praegu on uue mõõtme avalikusse toonud vana-aastaõhtu sündmused Kölnis. [[DE]] on aga ka selles asjas võtmeriik. Samas, kui ümberjaotamine ei tööta ja välispiir ka ei pea, siis on [[LR]] vastuseks sisepiiridel kontrolli taastamine, mida me ju ka üldse ei taha. Ränne jääb ka 2016 üheks põhiteemaks.

Eelnõudest ühtsema piirivalve poole liikumist toetame, ehkki tahaks näha kiirreageerimisjõudude loomist lisaks praegustele [[LR]] jõududele, mitte osana neist, koos vastava ressursiga. Poolautomaatsete tulirelvade lauskeelustamine ei saa minna [[COM]] pakutud kujul, [[LR]]del on siin erisused, meil ka. Aga [[PRES]] on siin ka tempot tunduvalt maha võtnud. Ootame uut e-piiride ettepanekut [[COM]]lt ja jälgime hoolikalt, et sisejulgeoleku andmebaase (rist)kasutataks hoolega ning ka arendataks.

Kaitseministeeriumis uus globaalstrateegia, hübriidohtude esilhoidmine EL-is ja rääkisime pikemalt ka nn üldpoliitilistest EL-asjadest nagu Ukraina-Vene ja nn Brexit.

Välisministeeriumis ränne, kus saime veelkord selgeks, et [[EE]] tavalistest arengukoostöö summadest pole võimalik rändekriisi kõikvõimalikesse rahastutesse kestlikult panustada. Poliitilises plaanis on [[EE]] seni Brüsselis hakkama saanud imago “rohkem kui tavaline egoistlik Ida-Euroopa riik” väljamängimisega, aga see on hapral põhjal. Ja [[LR]] pealinnades tuleb selle nimel ka kogu aeg tööd teha. Lisaks tuleb tegelda enam ka Lõunanaabruse laiema probleemistikuga. Mis on kole keeruline, kuna endal ekspertiisi peaaegu ei ole. Aga peab, sest muidu vaatavad teised, et teid ju huvitab vaid teie naabrus. Ka ses mõttes on rändekriis atmosfääri tublisti kahjustanud. Ukraina-Vene teemal püüdsime prognoosida 2016 toimuma hakkavat ja Brexiti kohta jõudsime poolresigneerunud järelduseni, et Brüsselis sõlmitavad kokkulepped, nende detailid tõenäoliselt briti valijale suurt korda ei lähe. [[UK]] jäämise või lahkumise võti on ikkagi peamiselt selle riigi poliitilise juhtkonna käes ja kerge see jäämise kampaania neil olema ei saa.