07.11.2012

TervepäevaCoreper, mis algas taas kord, ent õnneks viimast korda, töömeetoditele pühendatud hommikusöögiga. Mitme arutelu tulemuslikkus, räägitu elluviimine sõltub  nüüd peamiselt PRES-ist. Nagu iga poliitika või haldusega kokku puutunu teab, on koosoleku juhatajal tohutud võimalused-eelised päevakorda sättida, arutelu õigete küsimustega suunata jne. Kui tahta Coreper-ist teha taas rohkem poliitiline foorum, siis tuleb vastavalt ka päevakorda seada. Niisiis, rohkem arutelusid sisuliste poliitiliste küsimuste üle (ka siis, kui konkreetse eelnõu draftimise vormis) ja vähem tulevaste nõukogude päevakordade ärakuulamist ja muid infopunkte!

Arutelul olnud küsimustest olulisemad SSM ja Euroopa Kohtu reform. Esimesega on töörühm, mis teeb tõesti pikki päevi, jõudsalt edasi liikunud. Mitteeuroala LR-dele on vastu tuldud ja teatav atmosfääri paranemine on ka meie laua taga tunda. Tõsi on muidugi, et need LR ei saa saada päris hääleõigust EKP-s, aga garantiiklausleid on nende jaoks leiutatud küll. Loodame tõesti, et meie pangandussektori emapankade riigid DK ja SE saavad lõpuks SSM-iga liituda.

Kohtureformiga on kehvemini. Olukord on selline, et kohus on ülekoormatud, liigpikad menetlustähtajad õõnestavad juba EL õigusemõistmise legitiimsust; või mainet igatahes. On ka kokku lepitud, et kohtunikekohti peaks juurde looma. Nüüd aga ei suudeta kokku leppida, kuidas neid kohti täita. Suuremad LR, välja arvatud UK, nõuavad endale alalist lisakohta, teised rõhuvad LR võrdsusele. On neid halbu, ent õnneks siiski harvu kordi, mil EL-is väikeste ja suurte vastasseis tekib. Põhjuseks pea alati võimu, ametikohtade jagamine. Küsimus maandub tagasi töögruppi, detsembri GAC-iks üritatakse ikka lahendusele jõuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga