07.10.2014

Teine konsultatsioonidepäev Tallinnas. Siseministeeriumis tuttavad teemad. Rändevood, kus me saame juba rahulikult PRES paberiga nõustuda, eriti kuna see käsitleb nüüd kõiki välispiire ja nõuab piirikaitseagenturi Frontex tugevdamist (lisaraha). Tallinnas asuvale eu-LISA agentuurile lisaülesannete ja seega ka lisaressursside tekitamine sõltub esmajoones sellest, kuidas agentuur tuleb toime  e-piiride pilootprojektiga, mille ettevalmistamist on alustatud – peab olema võimalik näidata, et ta saab pakkuda lisaväärtust. Lennureisijate andmete direktiiv lihtsalt tuleb EPs heaks kiita, töötame ka ise parlamendiga. Eriline tähelepanu peab meil olema suunatud maapiiri tugevdamisele, ka EL rahaga.

ELSis eelseisva kliima-energia ÜK ettevalmistusest. Pole enam täitsa kindel, et kokkulepe sünnib, LR on praegu ennast radikaalsemalt positsioneerimas. EE jaoks on kõige olulisem asi võimalus põlevkivist mõistlikel tingimustel õli toota. Järgmise COM tööplaani meid huvitavate asjade sissesaamisest rääkisime siin ja kõigis ministeeriumites. Lähinädalatel tulebki hakata uue COM kabinettides ringe tegema. Pikemalt Ukrainast, mis kindlasti ka oktoobri ÜK päevakorras.

Rahandusministeeriumis LR riigirahanduse olukorrast. Uue COM esimeseks tuleprooviks saab FR eelarvekava, mis otse ja avalikult teatab, et kavatse täita oma eelarve-eesmärki. Aga probleeme on siin teistelgi. Tuleb ses suhtes põnev sügis. Pangandusliit, täpsemalt SSM rakendub kohe, tehakse viimaseid pingutusi, et saada DK liituma – sellise mõjuka eurot mittekasutava riigi kaasatulek oleks väga hea märk. Maksuküsimused liiguvad parimal juhul kitsarööpmelise raudtee rongi, tegelikult vist isegi trammi kiirusel – mõnes osas on meil sest kahju, mõnes aga ei ole ka. Venemaa sanktsioonide rakendamise praktika, nende tõlgendamine LRdes on erinev ja see on probleem. Selle üle käivad juba arutelud vastavas Brüsseli töörühmas ja sanktsioonide teema on Coreperis hiljemalt oktoobri viimasel nädalal.

Hommikul käisin Vikerraadio Reporteritunnis, mida saab järelkuulata siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga