07.-08.02.2013

Eelarve ÜK-st kujunes enam kui ööpäevane ettevõtmine, mis, nagu kõik juba teavad, päädis euroopaliku kokkuleppega. ÜK ja eelnev nägi välja umbes nii:

Neljapäeva ennelõunal briifime esinduses Juhan Lepassaare, Liina Kersna ja Monika Senkeliga EE meedia esindajaid. Tavaliselt on neid kaks, Johannes Tralla rahvusringhäälingust ja Mait Ots KUKU raadiost. Seekord on COM Tallinna esindus tänuväärselt kohale lennutanud ka kirjutavaid ajakirjanikke, kogenud ja asjatundlikud Argo Ideoni ja Raimo Poomi. Ega epohhiloovat öelda pole, EE soovid hästi teada, muu pildi ehk suure poliitika kohta ju peamiselt kuulujutud. Selgitame detaile ja meeliskleme, mil viisil EE põhiprobleem ehk ÜPP otsetoetused parimini lahendada. Lisaks, kas CEF-i ikka jääb raha Rail Balticut võimaldaval määral.

Umbes sel ajal tuleb esimene teada, et ÜK kella 15-ne algusaeg on edasi lükatud. See ei jää viimaseks selliseks teateks.

Kell 12 laekub peaminister muu delegatsiooniga esindusse. See on alati enne tippkohtumist viimase info vahetamise, jutupunktide lihvimise jne aeg.

13 saabub LV peaminister Dombrovskis. Kogu MFF protsessi vältel on koostöö 3 Balti riigi vahel olnud ülihea. Viimases faasis aga on meil LV-ga ühine ja eriline mure, nn otsetoetuste hammas. See tähendab, 2020-ks pidime juba Van Rompuy novembripakkumise järgi kõik kolmekesi jõudma RO tasemele ehk 196 euroni hektarilt, kuid pakutud graafiku järgi oleksid meie kahe toetused esimesel aastal-kahel langenud alla senimakstu. Lisaks on LT saanud lahenduse oma erimurele, Ignalina tuumajaama kinnipaneku rahastamisele. Van Rompuy novembripakkumine oli rahamäära kahekordistanud, selge, et rohkem tulemas pole ja teksti on lubatud lisada märkus selle kohta, et kinnipanemise tempo ei riku LT poolt liitumisel võetud kohustusi. Seepärast siis kahe, mitte kolme kohtumine. Arutatakse “hambaravi” variante ja otsustatakse küsida RO taset ehk 148 eur/ha kohe 2014. Selle maksumus on muidugi suur, 240 miljonit.

13.30 tavapärane ÜK-eelsele Põhja-Balti kohtumine. Meeleolu üsna rahulik, eks kõik on üle poolteise aasta teemaga tegelnud, enamus probleemidest lahenduse või vähemalt lahendusteele saanud. Kõik räägivad oma paarist erimurest ja LT president endise COM eelarvevolinikuna valgustab tänuväärselt selle ala tehnikat, protsesse ja ka knihve. Lahtine on veel selline oluline asi nagu ÜPP II samba ehk maaelutoetuste jaotusvõti. Kui otsetoetustega on lihtne, see käib haritava hektari järgi, siis maaelu raha jaotatakse eriliste kriteeriumite abil, mille paneb paika COM, kes varjas oma viimast allesjäänud kaarti (sest muu protsess LR ja Van Rompuy käes) kuni ÜK alguseni kiivalt.

SE esindusest siis Justus Lipsiusse, kus PL eestvedamisel toimub viimane ÜKP sõprade kohtumine. Lühikestes sõnavõttudes markeeritakse ära oma järelejäänud mured, ka ÜPP-i alt, kel neid on. Lepitakse kokku, et ÜKP mahtu kaitstakse koos ja lõpuni ning seepärast ei öelda enne “jah”, kui kõik detailid on selged. On nimelt hirm, et suured LR panevad paika üldmahu, millele kviteeritakse siis justkui möödaminnes kõigi nõusolek ära ja alles siis hakatakse vaatama, kust puudujääv summa võtta. Paneme hoolega tähele, et keegi ei räägi enam sellest, et ühtekuuluvusfondist CEF-i tõstetavat 10 miljardit fondi tagasi tõsta. Järelikult, ka see raha kuulub ÜKP üldmahu sisse, mida kõik lubasid kaitsta.

Edasi ootamine. Nagu paljudes sõjaraamatutes – enamus ajast möödub oodates ja kuulujutte kuulates-levitades. ÜK alguse aega jõutakse juba õige mitu korda edasi lükata, sõnumitoojast NK sekretariaadi ametnik kirjutab oma ühte sellesisulisse kirja juba “Armsad sõbrad (kui ma ikka veel tohin teid nii nimetada)”. Koridorides kuulujutud, spekulatsioonid, LR delegatsioonid saalivad Van Rompuy uksest sisse-välja. Mõnel riigil on sinna lähedale lausa valvepost välja pandud, et liikumisi ja võnkeid registreerida.

Kogu ootamise aja, läbi ööpäeva käime eri koosseisudega briifimas kannatlikku EE pressikorpust. Pole mõtet meil järgida omade suhtes väga täpselt kirjatähte, kui suurte rahvusvaheliste väljaannete hästivõrgustunud ajakirjanikele lekib infot en gros.

Kella 21 paiku lõpuks alustatakse. Ja ka siis pole laual lubatud uut ettepanekut. Saab selgeks, et vana rebane Van Rompuy tahab teha veel ühe lauaringi, et kõik kuulaksid oma kolleegide muresid, kõigil oleks üks arusaamine protsessi seisust. Vähemalt saavad nad selle juurde õhtusööki. Lõpp umbes südaöö paiku, misjärel lubatakse peatselt ka kirjalikku ettepanekut. Kuulame peaministri ülevaate lauaringist ära ja, no mitte et olümposlik rahu oleks üle EE delegatsiooni roomanud, aga suur kindlus, et kokkulepe sünnib. Kui ikka UK ütleb, et maht 900 miljardi ringis, FR jaoks on 913 alumine piir ja DE on leplikus meeleolus, siis pole vahed enam nii suured.

Ootamine, tähtaegade edasilükkamine. Alles kell 7 algab liikumine. Kogunetakse hommikulauda, antakse kätte kauaoodatud ettepanek, üldmaht siis 908,4 miljardit ehk UK ja FR vahele ning palju kompvekke ehk nimelisi parandusi eri LR-le. CEF sees nagu varemgi, transpordile rahuldavad 23 miljardit ja 10 ÜKP miljardit puutumata. COM jagab kõigile nende maaelu jaotusvõtme. Van Rompuy meile otsetoetuste lisa ei luba. Pistame Van Rompuy nõunikele ja mitmele peaministrile pihku EE-LV ettepaneku, 148 eur/ha alates 2014. Väga kallis, ütlevad vanrompuylased. Poliitiliselt ja sisuliselt väga vajalik, vastame. Peaministritel pea täielik lauaring, kus mõni LR juba üpris rahul.

Ootamine, seekord lühem. Püüame veel kõigile, kellele mõtet, selgitada meie vajadusi.

13.30 uus ettepanek. Otsetoetustele juurde pole antud, aga ÜPP II sambasse on EE-le lisatud 50, LV-le 60 ja LT-le 100 miljonit! Kuna sammaste vahel saab 15% ulatuses summasid üle kanda, on meie hambavalu kuhjaga ravitud. LV, kel kõige madalamad otsetoetused, tahaks veel 23 miljonit juurde. Ütleme Van Rompuy inimestele, et meie toetame, kuna see on oluline ka, et saavutada LV-s parem avalik toetus eurole.

15 paiku kogunetakse viimast korda. Väike nagin suurte vahel üldmahu üle, paar pisemat küsimist veel. LV saabki koos MT ja CY-ga igaüks 7 miljonit juurde. CEF lõpuni muutusteta sees. Kokkulepe on sündinud, lõpp hea.

Kell 16 delegatsioonitoas šampanja lahti. Kogenud ja kärmed ametnikud saadavad ametnikele ja diplomaatidele välja kiirülevaate ja jutupunktid – mida tulemuse kohta öelda – ning peaministri artikli järgmise päeva Postimehhe. Rahandus- ja põllumajandusministeeriumi inimesed on juba arvutanud LR netopositsioonid ja ÜPP jaotused.

Kell 16.30-17 peaministri intervjuud EE ajakirjanikele. Oleme rahul, mis siin ikka öelda, nii enda kui Euroopa pärast. Sealt läheb Ansip LV kolleegi palvel lõunanaabrite meediaga suhtlema, sõnum sama – hea tulemus nii kogu kontinendile kui 3 Balti riigile. Tänusõnad lõuna poolt jõuavad juba järgmisel päeval meieni.

Enne 18 jõuame EE residentsi, kus traditsiooniliselt kohal rida EL institutsioonides töötavaid eestlasi, ka CEF transpordiosa eest vastutav Siim Kallas. Kõigil on põhjust rahul olla.

Kell 19 lennujaama, delegatsioon lahkub Estonian Airiga, töönädala lõpuks koju.

P.S. Umbes lennukilemineku ajal tuleb EP nelja suurema fraktsiooni juhi ühisavaldus, mis ütleb, et parlament ei saa MFF-kokkulepet sellisel kujul aktsepteerida ning loetlevad oma tingimused. Seal ongi järgmine töömaa, mida NK poolelt juhib eesistujana professionaalne ja kogenud IE meeskond.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga