07.07.2016

Poolepäevane Coreper, esimene SK eesistumise ajal. Väga märkimisväärne oli NK sekretariaadi poolt koostatud paber 28.-29.06 ÜK otsuste elluviimiseks vajalike konkreetsete sammude kohta, koos aruteluformaatide ja tähtaegadega. Tuleb imestada, miks seda varem pole tehtud, aga hea, et nüüd selline olemas, palju lihtsam järge ajada. Meid eriti huvitava digitaalse siseturu üle ka kõik ilusti kirjas.

Kolm Aasia teemat: EL-Hiina tippkohtumine, Hiina-suhete järeldused ja Aasia-Euroopa tippkohtumine. Hiina puhul on nagu ikka keeruline küsimus Lõuna-Hiina merel toimuv, kus tippkohtumise päeval, 12.07, on oodata Haagi arbitraaži otsust Filipiinide kaebuse üle. Lisaks LR gruppide erisuhted Hiinaga. Meil siin otseselt midagi ojas ei olnud.

COM tutvustas oma üleeilset otsust esitada kaubanduslepe Kanadaga segaleppena, mitte vaid EL pädevuses oleva lepinguna. Kaubandus on EL ainupädevus ja varasematel aegadel oleks ka Kanada leping igal juhul ka nii esitatud. Aga kõik (vaba)kaubandusse puutuv on praegu LRdes erilise tähelepanu all – kaubandus sümboliseerib globaliseerumist, mille vastu on tõusmas tugev populistlik laine. Nüüd peavad siis Kanada lepingu ratifitseerima kõigi 28 LR parlamendid, mõnes, nagu BE, lausa mitu parlamenti, mis kestab aastaid, ilma garantiita lõpptulemuse üle. COM tegi ent siiski kavala (ja täiesti mõistetava) käigu, esitades, et kogu lepingut hakataks siis kohe allkirjastamise järel ajutiselt kohaldama. Kaubandusega tegelevatel kolleegidel seisavad ees keerulised arutelud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga