07.03.2017

Brüsselis [[GAC]]il, seekord koos välisministriga. Ainsaks aruteluteemaks 09.-10.03 [[ÜK]] järeldused. Tuleb kohe lisada, et kahest ruumis olevast elevandist, 25.03 Rooma deklaratsioonist ja [[ÜK]] eesistuja valikust, räägiti esimesest väga napilt ja teisest üldse mitte. Aga eks need olegi puhtalt riigijuhtide asjad. Järelduste majandusosa tunnustab pisut (võiks isegi rohkem) fakti, et esmakordselt 10 aasta jooksul oli 2016 majanduskasvu kõigis 28 [[LR]]s. Loomulikult tugevad viited siseturu eri strateegiate kiire elluviimise vajadusele. Digiturust ja andmete vabast liikumises peaaegu polekski nagu enam [[EE]]l vaja rääkida – juba enne meie sõnavõttu viidatakse meile. Kaitseosas kviteeriti eile [[FAC]]il saavutatut kokkulepet EL staabi moodustamise kohta nn pehmete missioonide (ilma relvakasutamise eesmärgita, näiteks treeningmissioonide) jaoks. Muude kaitsemõõtme tugevdamise meetmete üle oodatakse eri [[LR]] poolt erineva intensiivsusega tööd ja raporteerimist 22.-23.06 [[ÜK]]le. Pikemalt räägiti Lääne-Balkani osast, mis samuti eilse [[FAC]]i päevakorras oli. On selge, et EL perspektiiv ja senine laienemispoliitika ei toimi piirkonna riikide jaoks piisavalt motiveerivalt ja asjad sealses poliitikas liiguvad mõne erandiga halvemuse poole. Lisaks Venemaa aktiivsed naasmiskatsed piirkonna asju mõjutama. Ei julge ennustada ülehomset riigijuhtide arutelu sisukust, aga ohud Balkanil tugevnevad ja EL-il oleks arukas laienemispoliitikale värsket hoogu anda – samas on see paljude [[LR]] jaoks väga problemaatiline.

Käisin ministriga kaasas [[EP]] kohtumistel arengupoliitika komitee ja välisasjade komitee esimehega. [[EE]] eesistumisprioriteetide tutvustus ja ootused meile. Väliskomitee esimehe McAllisteriga samuti pikemalt Lääne-Balkanist, kus vaadete kokkulangevus meiega täielik.

Vahepeal kasutasin oma 15 minutit soovimatut kuulsust ja kohtusin off-the-record paari Brüsselis tegutseva ajakirjanikuga Brexiti teemadel. Spekuleerimine UK valitsuse ajakava üle, [[COM]] ja [[NK]] koostöö üle ja brittide võimalike katsete üle eri [[LR]]dele erinevaid suupäraseid asju pakkuda. Sain nn Brexiti-ministri Davise Tallinna-visiidi põhjal (vt Gondori kroonika 20.02.2017) kinnitada, et seni meile küll mitte.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga