07.02.2013

Paar sõna FR presidendi Hollande üleeilsest kõnest EP-s. Sellest oodati vastust UK peaministri Cameroni kõnele (vt Gondori kroonika 25.01.2013) ja  pettuda ei tulnud. Hollande ei nimetanud UK-d küll nimepidi, kuid hoiatus, et LR valitsused ei peaks igal sammul EL pädevusi küsimuse alla seadma, saab praeguses kontekstis olla esitatud vaid prantslaste üleväinanaabritele. Samas kontekstis avaldas Hollande oma võõrastust mitmekiiruselise Euroopa üle, mis muutuvat peagi ebavõrdseks ja jagatuks. See on tähelepanuväärne, kuna seni on just FR poliitikud olnud need, kes aeg-ajalt nõudnud “tuumik-Euroopat”, ja ka seetõttu, et euroala riikide vajadus omavahelise koostöö tugevdamiseks on ilmselge. Küll kõneles Hollande “diferentseeritud” Euroopast, kus soovijad saavad mõnel alal edasi minna kiiremini kui kogu EL. Mehhanism selleks on tihendatud koostöö nime all tegelikult juba ka praegu olemas.

FR president ei petnud ka neid, kes ootavad tema riigilt ja tema sotsialistlikult valitsuselt vastukaalu või väljakutset DE juhitud kasinale eelarvepoliitikale ja karmile rahapoliitikale. Üleskutse EKP-le kasutada euro vahetuskursipoliitikat väljendab (ma jätan kõrvale majandusteoreetilise mõõtme) sedasama fundamentaalset erinevust, mis EL-i saatnud vist kogu tema ajaloo jooksul. Ühelt poolt rohkem DE ja muidugi COM vaade, mille järgi kehtivad normid-reeglid, mille järgimist kontrollivad sõltumatud institutsioonid ja mida ei saa poliitikute poolt neile sobival hetkel muuta. Teiselt poolt just eriti FR lähenemine, mille kohaselt olulisi otsuseid ei saa kunagi jätta ametnikele või tehnokraatidele. Need tuleb  teha valitud poliitikute poolt, kes muudavad reegleid siis, kui see nende parima äratundmise järgi riigile-rahvale kasulik on. Pole vaja lisada, et eriti praegusel ajal, mil kogu euroala kriisilahendusel on väga tugev kasinuse-karmus pitser, pole Hollande ettepanekul kursialandamisega euroala konkurentsivõimet taastada eriti suuri šansse laiemat toetust leida.

EL-ile maailmas tugevama rolli nõudmine on praeguse FR Mali-operatsiooni taustal selge ja õige. Iseloomulik on küll, et see roll peab “oma” olema, Euroopa ei saa Hollande sõnul alati USA järel oodata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga