06.12.2013

JHA justiitsosa. Kuulus andmekaitse-eelnõu sai veel ühe tagasilöögi osaliseks, kui CLS esitas oma kriitilise arvamuse nn one-stop-shop-põhimõtte kohta. Juhtus harvanähtav, kui kahe institutsiooni õigusteenistus (ka COM oli oma juristid kaasa toonud) ministrite ees tuliselt vaidlesid. Kurval kombel oleme selle eelnõuga LT eesistumise ajal tagasi, mitte edasi läinud. Minu meelest on üks selle põhjus ka, et COM on lihtsalt olnud kaunis jäärapäine just oma konkreetsete ideede kiires tempos surumisega. Mis pole edendanud tegelikku asjalikku arutelu ja tekitanud LR hulgas kõvasti trotsi.

Palju paremini ei läinud COMl ka Euroopa prokuröri algatusega. Selle kohta oli 11 LR parlament esitanud arvamuse, mille kohaselt eelnõu rikub lähimuspõhimõtet. Kokku tuli seega piisav arv nn kollase kaardi andmiseks mille peale peab COM kas eelnõu tagasi võtma või põhjendustega uuesti esitama või muutma. COM oli valimud uuesti esitamise tee. Enamus LR pidas seda poliitiliselt väga halvaks signaaliks, eriti EP valimiste eel. Riigikogu hoiatusega ei ühinenud, mis ei tähenda, et ka meie jaoks poleks eelnõus probleeme. Täna nõustusime nendega, kelle meelest COM lihtsalt peab kollast kaarti tõsiselt võtma  ja eelnõu peab muutmisele minema.

Pamgakontode piiriülese arestimise määrus kiideti heaks, tõsi, väga lahjendatud kujul. Selle üle avaldasime koos õige mitme LRga pettumust ja loodame vaikselt, et EP survel õnnestub triloogidel asja tagasi tugevamaks teha.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga