06.10.2016

ELSi ja EAO juhtkonna iga-aastane õppereis Brüsselisse. Esinejateks COM presidendi Junckeri ning volinike Moscovici, Georgijeva ja Šefcoviči kabinetiülemad. Loomulikult ka põhjalik ülevaade digitaalse siseturu teemadest asepresident Ansipilt.

Brexiti-järgsest EL27 olukorrast saime erinevaid vaateid. Ühelt poolt lähenemine, et tegelda tuleb vaid kiirelt tehtavate eelnõudega ja muidugi rõhuda juba tehtud otsuste elluviimisele. Aga on ka neid, kes kompavad võimalusi mõnel alal tihedama integratsiooniga edasi minna. Esimene on realistlikum, teine jälle ka kuidagi lugupidamist vääriv lähenemine. Saab näha, kumb jääb peale 2017 märtsis COM poolt planeeritavas EL tuleviku “Valges raamatus”. Igatahes peab COM silmas pidama, et seda kohe LR poolt alla ei tulistataks. Saime (taas kord) teada, kui loominguline on poliitiline COM reeglite tõlgendamisel. Saime paraku teada, kuidas ka kaubandusküsimustes alati edumeelne COM peab praegusel ajal vajalikuks vabakaubandust tasakaalustavate meetmete ajamist. Kas või kuipalju sellest abi, näeme 20.-21.10 ÜKl, kus kaubandus üks aruteluteemasid. Kardetavasti võime oma ühinguõiguse alased plaanid unustada. Meie lipusoovi, andmete vaba liikumise puhul tõsteti esile ka uute andmekaitse reeglite täieliku karmi rakendamise vajadust.

Maksuteemad on globaalsel taustal jätkuvalt tiheda tähelepanu all. COM tuleb peatselt välja ettevõtte tulumaksubaasi (mitte määrade!) ettepanekutega, lisaks initsiatiivid nn maksuparadiiside, piiriüleste maksuvaidluste lahendamise ja käibemaksu kohta.

MFF puhul on seotud teemad praegune ülevaatus ja uue, 2021-2027 raamistiku ettepanek. Kui NK ei suuda paindlikkust praegusse eelarvesse juurde tuua, võib ülevaatusest põhjalik tulla. Pisut hirmutav on, et praeguse perioodi struktuurifondide kasutamise algus on olnud aeglane, see tähendab lõpupoole kuhjumist, milleks jällegi paindlikkuse ammendudes raha ei pruugi jätkuda. Eelarve tulupoolel oodatakse 2016 lõpuks IT endise peaministri Monti juhitava töögrupi ettepanekuid.

Brexit, ka enne läbirääkimiste algust, on muidugi läbiv teema. Sellesama MFF juures suure netomaksja ja NB! suurima tagasimakse saaja lahkumisega muutuda kogu dünaamika tagasimaksetes laiemalt ja tegelikult kogu tulupoolel. Eelseisvatest läbirääkimistest anti meile muidugi COM vaade – kahtlen, kas see ÜK/NK poolel päris niimoodi läheb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga