06.10.2014

Poolastakonsultatsioonid Tallinnas. Hommikul justiitsministeeriumis nagu ikka, peamine aeg andmekaitsele. IT ja varem GR on siin eesistujana head tööd teinud ja esimest korda tundub, et pakett võib saada vastu võetud enne EE eesistumise algust. Ehkki usume siis, kui näeme. Ka Euroopa prokuratuuriga liigutakse edasi. EE on mõlema teema aruteludel Brüsselis aktiivne ja konstruktiivne, mida saab asjaolusid arvestades ka saavutuseks pidada.

Ülejäänud päev välisministeeriumis. Poliitikaosakonnaga peamiselt Ukraina-Venemaa. Kaardistasime eelseisvad arutelukohad – EL-Vene suhete võimalik ülevaatus? Kuidas valmistutakse idapartnerluse tippkohtumiseks Riias mais ja kaitseteemaliseks ÜKks juunis 2015? Viimane peab tegema kokkuvõtted sellest, kuidas täideti 2013 detsembri ÜK otsuseid (vt Gondori kroonika 19.-20.12.2013). Siin tõuseb esile EL-NATO suhe. Geopoliitika “naasmine” peab ka neid kaht Lääne organisatsiooni lähendama, ka kui mõnel EL LRl see väga raske. Rääkisime ka sellest, kuidas teha väikeriigi vajalik miinimum kaugemate maade-teemadega tegelevates CFSP töögruppides, ka olukorras, kus endal alati otsest huvi pole ja selge, et maailma oma sõnavõtuga kah ei muuda. Aga tegema peab, sest tahame ju, et meist kaugemad LR osaleksid ka meile lähemate teemade-piirkondade aruteludel.

Koduosakonnas ehk Euroopa ja Atlandiüleste suhete osakonnas EL vahtkonnavahetusega seotud teemad ja üldasjad – institutsioonidevahelised suhted, GAC roll, õigusriigi algatus, lähimuspõhimõtte rakendamine. Meil pole neil aladel suuri probleeme, hea. Laienemisest rääkisime pisut pikemalt, jätkame senist hoiakut – see on vajalik nii põhimõtte kui EL maine pärast. Samas on selge, et laienemispoliitika on muutnud karmimaks, rong liigub aeglasemalt, ja selle vastu me ka ei saa.

Välismajanduse- ja arengukoostööosakonnas tavapärased kaubanduslepingud USA, Jaapani, Kanadaga ja muidugi ka Ukrainaga. Arenguabi eelarvet küll kärbiti valitsuse poolt, kuid Ida-Euroopa võrdluses on EE ikka igati väärikal positsioonil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga