06.09.2017

Juhatasin Brüsselis 3 EL institutsiooni vahelist kohtumist EL ühtse läbipaistvusregistri üle. Ettepaneku eesmärk on koostada lobistide register ja seada reeglid nendega kohtumiseks. COMl oma register on ja on ka reeglid – lobistidega kohtumine peab olema registreeritud ning see kehtib volinike, nende kabinetiliikmete ja peadirektorite kohta. COM on pakkunud oma mudelit ka EPle ja NKle. Esimese poolt on peamine küsimus registreerimiskohustus MEPidele, meie poolt aga see, et LR alalistes esindustes ei tööta EL ametnikud, vaid LR diplomaadid, kelle kohta kehtib oma riigi seadus. Seetõttu on NK ühispositsiooni kujundamine aega võtnud ja päris lõplikult seda veel polegi.

Sellest hoolimata möödus tänane kohtumine heas õhkkonnas ja NK ettepanek jagada eelnõu kahte ossa – register ja iga institutsiooni eraldi kord ses osalemiseks – võeti vastu. Muidugi on kõigil kahtlusi, kas teised ikka hakkavad sama innukalt uut korda rakendama, seetõttu tuleb edaspidi kaht osa samaaegselt läbi rääkida. NK poolel tähendaks osalemine kindlasti kohaldumist sekretariaadi kõrgeimale juhtkonnale, eesistuja ja tulevase eesistuja alalise esinduse juhtidele ja kindlasti jääb avatuks võimalus alaliste esinduste vabatahtlikuks liitumiseks. FI eeskujul tegutseb 16 LR rühm, kuhu ka EE kuulub, suurema läbipaistvuse eest ja kindlasti on võimalik näidata, et NK teeb läbipaistvuse suurendamisel oma osa.

Nüüd teeb EE eesistujana tugevaid pingutusi, et NK ühispositsioon kiiresti kujundada ja siis saame hakata juba ametlikult 3 institutsiooni vahel läbirääkimisi pidama. See teema on ka igasuguste läbipaistvuse eest seisvate NGO-de terava tähelepanu all ja nii otsustasime meie läbirääkimisprotsessi rohkem avalikustada. Ka selles on EEl eesistujana juhtroll, kuigi COM, kel endal on toimiv lobistide register ja kohtumiste registreerimise kord paigas, saab siin muidugi end mõnuga esile tõsta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga