06.-07.11.2013

Kahest tervepäevaCoreperist on sisulist raporteerida vaid tänasest. Euroopa statistikamääruse puhul kasutasin eelmise elu  kogemust, kui vastutasin rahandusvoliniku kabinetis EL statistikaameti Eurostat eest.  Meie sõber EP tahab ka Eurostati peadirektori määramisel (juriidiliselt on tegemist ühe COM peadirektoraadiga) oma sõna öelda, peadirektorile kindla ametiaja määrata jne. Osalesin blokeerivas vähemuses, mis ütles, et PRES ei peaks laskma EP-l keskenduda ainult ühele, neid huvitavale institutsioonilisele küsimusele. Mu sõnavõttu mõjutas ka eileõhtune konverents Hesseni liidumaa esinduses, kus EP peasekretär Welle võidukalt teatas, et parlament on EKPga saavutanud kokkuleppe, et SSM juhi ja asejuhi kandidaadid taandavad end, kui EP vastav komitee peaks nende kohta negatiivse arvamuse esitama. See pole pretsedent, mida laiendada, eriti antud juhul, kus parlamenti tundub huvitavat pea ainult iseenda võimupiiride küsimus.

EEAS ülevaatuse järjekordses plokis olid arutuse all personaliküsimused. LR põhihuvi on olnud, et ühtne välisteenistus täidaks kokkuleppe, et LR saadetud diplomaadid moodustaksid 1/3 EEAS diplomaatilisest koosseisust. Kokkulepe on täidetud. Täna ütles enamus LR, et 1/3 on miinimum, mitte maksimum. Mina ei öelnud, sest on selge, et seda piirmäära ei suurendata – EL ametnikest kolleegidel on ka õigustatud karjääriootused Ja nad on ikkagi “omad”, see tähendab, alalised Brüsseli inimesed. Küll aga kuulutasin vajadust, et LR inimesi oleks rohkem ka EEAS peamaja kohtadel ning eriti juhtivatel ametikohtadel. Sest 1/3 on saavutatud vaid üldarvus, kuna LR inimesi on rohkem EL delegatsioonides. Peamajas ja juhtivatel ametikohtadel on neid vähem. EE eraldi ettepanekuks, mida toetati õige mitme kolleegi poolt oli, et juhtudel, mil LR lähetatud inimene peaks EEASis oma ametiaega pikendama või teisele kohale asuma, peaks uue koha kohta mingi sõnaõigus olema ka teda lähetanud LRl. Tänasega sai läbi EEAS ülevaatuse lühiajaliste soovituste käsitlemine, jäänud veel kesk- ja pikaaegsete arutelu järgmisel nädalal. Olen end sel teemal kõneldes üpris kindlal pinnal tundnud – diplomaatia on ikkagi suhteliselt universaalne ja kui oled ise üht diplomaatilist teenistust juhtinud, siis oskad tegelikult ka teisi mingil määral tunnetada.

Kõige pikem lauaring toimus aga oodatult pangandusliidu SRM üle. LT on eesistujana teinud ekspertite töörühmas ülimalt head tööd ja oma osa on ka COM algsel heatasemelisel eelnõul. Nii et oleme kaugemal kui arvatud. 15.11 ECOFINis tuleb täiesti sisuline ja usutavasti ka laiahaardeline poliitiline arutelu. Muidugi on seal tohutult vaidlemisaluseid detaile ja muidugi ei saa see teema enne otsustatud kui on lahendatud pankade kriisihalduse LR osa, mille üle käivad praegu triloogid EPga. Aga olukord ei tundu lootusetu. EE jaoks on ka siin, nagu SSMigi puhul, üks olulisemaid asju mitteeuroala riikide võimalus pangandusliiduga liituda. Lisaks soovime edasiliikumist kõigi pangandusliidu osadega, ka tulevase ühtse hoiuste garaneerimise skeemiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga