06.-07.06.2013

JHA Luksemburgis. Suurematest aruteluteemadest justiitsosas andmekaitse. Kus, nagu ennustatud, mingeid otsuseid vastu ei võetud. PRES järeldused sisaldasid küll teatavaid juhtnööre edasiseks tööks, aga see ei seo tegelikult ju otseselt. Hea seegi, et riskipõhise lähenemise vajadust rõhutasid paljud LR. Eelnõud prantsatasid nüüd järgmise eesistuja LT sülle. Jõudu.

Asendasin siseküsimuste lõunal ministrit. Teema oli intrigeeriv ja potentsiaalselt plahvatusohtlik. 4 LR siseminister (UK, NL, DE ja AT) on kirjutanud kirja COM-le, milles kurdetakse, et teistest LR pärit inimesed (immigrantideks ei tohi EL-kaaskodanikke nimetada) kuritarvitavad nende sotsiaalsüsteeme, saabuvad riiki ainult hüvede pärast, ilma soovita üldse tööle hakata. See on EL tasandi probleem, mida tuleb jõuliselt arutama hakata, väidavad need 4 LR. Teema on nendes riikides muidugi sisepoliitiliselt kuum, raskel ajal kalduvad inimesed hädades esmalt süüdistama ikka võõraid – välismaalasi, Brüsseli bürokraate jne. Samas on see paljudele LR valus teema, kuna süüdistatakse ju nende kodanikke ja süüdistatakse milleski, mis peamiselt on ikkagi iga riigi enda vastutus, nimelt sotsiaalsüsteemide petmiskindluses. Pluss et kui seda asja hakatakse väga suure kella külge panema, st avalik kriitika vaesemate LR aadressil valjuhäälseks peaks kasvama, on meil ju ka üht-teist küsida, näiteks avaliku ajude ärameelitamise, kvaliteetse tööjõu värbamise kohta nendesamade LR poolt. Tänase arutelu põhjal kardan, et poliitikud mõnes nimetatud LRs ei suuda vastu seista kiusatusele sisserändajaid sildistada. Ohtlik. IE  siseminister juhatas küll diskussiooni väga targalt ja kindlakäeliselt ning võttis asja kokku suure enamuse LR ja COM soovitud suunas – muretsevad LR peavad esitama konkreetsemaid andmeid, NK vaba liikumise ja mitte immigratsiooniga tegelev töögrupp arutab jne. Aga päris maha seda teemat laualt ei saa ning ega kõik 4 algatajast ei nõustunud ka PRES kokkuvõttega. Tuleb ka meil mõelda, kuidas seda teemat edasi veeretada nii, et profiil püsiks madal, keegi väga ei solvuks, aga me ka teiste patukotina ei paistaks. Ehkki EE kodanikke on ikkagi vähe läinud, võrreldes õige mitme muuga.

Kuna sise- ja justiitsküsimused pole reeglina diplomaatidest alalistele esindajatele need kõige kirglikumalt südamelähedasemad, oli koridorides päris palju juttu ka EL ja Gruusia vahelise assotiatsioonilepingu preambulast, kus mõni nädal tagasi  Coreperis tupikusse jooksime. Kokkuvõte selline, et PRES ei tundu olevat isiklikult liiga huvitatud iga hinna eest tulemuse saavutamisest (Idapartnerluse tippkohtumine, tõsi, alles novembris), EEAS ei tundu – vähemalt kuni esineb senise tasemega – olema võimeline kompromissteksti välja pakkuma, FR ei tundu olevat huvitatud asja juuni FACil ministritele arutamiseks viimisest. Nende tegurite koosmõjust koorub ka ehk võimalus järgmisel nädalal mõne asjast rohkem huvitatud LR alalise esindaja vahel, ilma EEASita, edasiminekut saavutada?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga