06.06.2017

Berliinis, kus kohtumine siseministeeriumi riigisekretäri Haberiga, esinemine Euroopa-liikumise seminaril EE eesistumise prioriteetidest, intervjuu Die Weltile (vaatame, mis välja tuleb) ja lõuna liidukantsleri EL-asjade nõuniku Corsepiusega.

Haberiga ainult rändest, kus ühtse asüülisüsteemi solidaarsuse osa jääb kardetavasti 22.-23.06 ÜKks lahendamata. Meie tulevase eesistujana ootame ÜKlt mingit suunist, kuidas edasi minna, kuid on ka võimalik, et kviteeritakse vaid juba saavutatud kokkulepped, kus saavutatud, ja tõdetakse edasimineku vajadust ka solidaarsusega. Mis seni ei ole üldse liikunud. Sakslased muidugi lubavad kõigekülgset abi, loogiline, kuna rände peamise sihtriigina on nemad siin lahendusest väga huvitatud. Selge on, et kuni selles asjas otsust pole, jäävad DE (ja küllap ka muude) piiridel Schengeni-sisesed kontrollid kestma. Poliitiline reaalsus, millele leitakse ka juriidiline alus. Pikemalt ka rändealasest koostööst Türgiga, kokkulepe toimib.

Seminaril esitlesin eesistumise prioriteete ja ka pisut laiemat vaadet EL-ist nii, nagu ta praegu mulle tundub. Mingit “Euroopa kevadet” on õhus, ideid EL edasiviimise üle sajab… samas EEl eesistujana pole veel sugugi selge, kuidas hakkab välja nägema struktuursem aruteluprotsess ja mida enne aasta lõppu üldse teha saab. Muidugi rääkisin pikemalt digimõõtmest. Andmete liikumisega on DEs nii, et nii kui ütled sõna andmed, peab lisama ka andmekaitse ja enamasti nii hõlpsalt ikkagi ei pääse. Küsimusi ka kõigilt muudelt aladelt, parimate kohalike traditsioonide järgi.

Corsepiuselt, keda tunnen hästi ühiselt Brüsseli-ajalt, väärtuslikku infot, kah kohalike traditsioonide järgi üpris otsekoheselt. EL tuleviku suured arutelud ei pruugi selle aastanumbri sees üldse alata. Türgi üle murelikum kui Haber hommikul, aga teemadering liidukantsleri juures ka laiem kui siseministeeriumis. EL sotsiaalsambal ei tohi olla piiravat, tõrjuvat eesmärki (mitme jõukama LR muide on) ja edasiliikumine sel alal väga vaevaline. Kaitse üle DE-FR vaatenurkade erinevusi, mis Gondori kroonika lugejatel teada. Eks kaitse saab olema ka nende kahe riigi nn suure Euroopa-kokkuleppe osa, kui seda kokkulepet üldse tuleb ja vt lause EL tuleviku suurte arutelude kohta. Idapartnerluse üle katsusime mõlemad seina tugevust (peaga). Väga huvitav oli arutelu 29.09 Tallinna digitippkohtumise üle. Kui hakkame kõigepealt pabereid tegema-jagama (Tallinna deklaratsiooni oleks ju lahe näha, eks) siis võib üritus juba ette läbi kukkuda. Meie eesmärk peab olema teha riigijuhtidele puust ja punaseks, miks digivaldkond ja küberkaitse on tähtis, neid kaasates, eluliste näidetega. Päris korralik pähkel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga