06.04.2017

Hommikul kohtumine EL sõjalise komitee esimehe Kostarakosega. EE eesistumise programmist, eriti Turvalise ja kaitstud Euroopa osast ja eriti nn puhta kaitse osast. Kus me muidugi veel täpselt ei tea, kui kaugele eri kaitseteemadega jõutakse 22.-23.06 ÜKks – sealt tuleksid siis edasised ülesanded meie eesistumisele. Sõjaväelased on praeguse olukorra (lihtsustatult öeldes: sõjaliste missioonide juhtimine komiteemeetodil) üle veel rohkem mures kui diplomaadid CFSP juhtimise üle komiteemeetodil. Aga siin pole kiireid ega pikki samme oodata, meie tegevuse määravad aluslepingud ja EL DNA lihtsalt on sellised.

Lõuna GR asevälisministri Katrougalosega. Eesistumise lähenedes käivad LR üha usinamini Tallinnas, mis tore. Kuna tegu vasakpoolse Syriza valitsuse esindajaga, siis rääkisime võrdlemisi pikalt EL tuleviku sotsiaalsest osast. Siin on EE teadlik nii oma eesistujakohustusest kui ka piirangutest (vt ka eilne Gondori kroonika). Rääkisime oukorrast kohta Balkanil, GR lähinaabrusest, kus GR vastuseisu korral on raske midagi liikuma saada või ära teha – mitte et seal hetkel liiga palju asju liikuma võiks hakata. Türgis tuleb ära oodata 16.04 rahvahääletus, ette ei julge ka lähimad naabrid midagi ennustada. Käisin pikemalt üle idapartnerluse teema. GR on liikmesriik, kes asub mitmes mõttes idapartneritest kaugemal kui mõni muu LR, samas ei murra GR nendes asjades EL konsensust, seda pole vaja karta.

Pärastlõunal vaatasime ministeeriumitevahelise Brexiti-töörühmaga üle läbirääkimissuuniste mustandi ja alustasime oma seisukoha ja käitmisjoone kujundamist kogu protsessiks – kaks šerpade kohtumist, Coreper, GAC ja lõpuks 29.04 ÜK. Vahepeal peab seisukohad heaks kiitma ka valitsus. Saime ise endale palju selgemaks nii selle, mida mõistame kui ka selle, kus kindlasti enne 29.04 selgust ja selgitusi vaja. Ei arva küll, et EE ainus on, kel küsimusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga