06.03.2014

Erakorraline ÜK, täpsemalt, EL riigipeade ja valitsusjuhtide erakorraline kohtumine. Kõigepealt räägiti Ukraina peaministri Jatsenjukiga. Eile kirjutasin, et see on esimene kord, kui EL-i mittekuuluva riigi juht osaleb – see käib Lissaboni leppe aegse, institutsionaliseeritud ÜK kohta, varem on seda juhtunud küll. Jatsenjuki sõnumid olid eeldatavad: Vaja rahalist abi, on valmis seetõttu täitma IMFi karme tingimusi. Peamine neist on eratarbijate gaasisubsiidiumite kaotamine, mis ühegi valitsuse populaarsust ei tõstaks. Samas olen COM sügavustest kuulnud, et ollakse nõus pika ja leebe üleminekuga. Teiseks abi dialoogi loomisel Venemaaga. Ja kolmandaks assotsiatsioonileppe kiire allkirjastamine.

Seejärel toimus riigijuhtide arutelu ilma Jatsenjukita ning draftiti valmis ka avaldus. Krimmi kavandatav referendum kuulutati ebaseaduslikuks. Konkreetsed sammud, mis EL teeb Venemaa suunas kohe, on kõigi viisakõneluste peatamine ja EL-Venemaa uue raamlepingu läbirääkimiste peatamine. Teiseks, kui Venemaa ei alusta lähipäevil produktiivseid kõnelusi Ukrainaga, otsustab EL järgmiste sammude nagu reisikeeldude, varade külmutamise ja EL-Venemaa tippkohtumise ärajätmise peale. Kolmandaks, kui Venemaa peaks tegema veel pinget kruvivaid samme, võtab EL meetmeid EL-Vene majandussuhete laial rindel. ÜK on valmis igal ajal uuesti kokku tulema, kui olukord peaks kardinaalselt muutuma; igal juhul ollakse plaanipäraselt koos juba 20.-21.03.

Ukraina abistamiseks kiideti heaks COM eilne abipakett, kokku kuni 11 miljardit. Assotsiatsioonileppe poliitiline osa kirjutatakse alla väga kiiresti, juba enne 25.05 valimisi Ukrainas. Kaubandusosa jääb pärastiseks, aga COM allikatest kuulsin, et kiire kirjalik protseduur autonoomsete kaubandusmeetmete rakendamiseks Ukrainaga on juba käivitatud ja COM saab need 11.03 heaks kiita. See tähendab, et vaba kaubavahetus saab sisuliselt juba käivituda. EEle eriti südamelähedaste teemade nagu viisavabadus ja Euroopa perspektiiv kohta täna varasemast rohkem sisse ei saanud, aga täna  oli tõesti pakilisemaid asju. EL lubas ka aidata energiaküsimustes, teisisõnu gaasiga, kui venelased peaksid kraanid kinni keerama.

Lõpetuseks korrati poliitilises mõttes oluliselt üle, et Gruusia ja Moldovaga on jätkuvalt plaanis assotsiatsioonilepe allkirjastada enne augusti lõppu.

Kas EL poolt võetud ja ähvardatud sammud Venemaa suunas on piisavalt karmid? Peaminister Ansip kohtus pärast ühe FR ajakirjanikuga, kes küsis 5 korda sama küsimust: Onju, EL esines väga nõrgalt! No ei ole nii, tuleb öelda. Ehkki jah, nii karme meetmeid nagu USA täna, ei ole 28 suveräänset riiki koos suutelised nii kiiresti võtma. Esiteks, kui võrrelda riigijuhtide tänast avaldust eilse mustandiga, on see kõvasti tugevamaks läinud. Teiseks, ja väga rõõmustavalt, rohkem kui üks peaminister ütles täna, et tuli kohtumisele, arvates, et tema riigi jaoks on tegemist majandusküsimusega, aga sai päeva jooksul aru, et see on kõigi ühine julgeolekuküsimus. Kolmandaks, EL suutis ellu viia oma kolme päeva taguse FACil (vt Gondori kroonika, 03.03.2014) antud hoiatuse ja näitas ära ka järgmised sammud juhuks, kui olukord ei parane või peaks lausa hullemaks minema. Küllap on need hoiatused nüüd usutavamad kui mõnele FAC järel tundus.

Lõpetuseks tähendusrikkad sõnad suure lõunapoolse LR väga kogenud kolleegilt, kellega pidasime täna pika vaidluse selle üle, kas Venemaaga suhetes hoida jäigemat joont (samal ajal muidugi dialoogile kutsudes, ust lahti hoides) või üritada ikkagi veel rääkida, rääkida. Ma loodan, et sul on õigus, ütles kolleeg, sest EL on nüüd läinud suhetes Venemaaga seda teed, mida sina toetad. Loodan minagi, sest see on tohutu vastutus kõigile, kes seda jäigemat liini pooldavad ja ajanud on.

 

1 thought on “06.03.2014

  1. Tänud Matti, Sinu postituste eest. Selle postituse lõpulõik tekitas tahtmise jagada ühe rahvusvaheliselt väga kogenud eksperdi poolt öeldut paar aastat tagusi, kui rääkisime erinevate riikidega läbirääkimistest: kui istutakse kabelaua taha kabet mängima ja üks mängijatest, kellele mängu käik ei meeldi, järsku võtab välja hokikepi ja hakkab sellega mängima, siis ei aita, kui öelda et me ju leppisime kokku et mängime kabet ja seda hokikepiga ei mängita. Paremini töötab see, et võtad laua alt oma hokikepi välja ja näitad et ka Sul on see olemas. Reeglina partner eelistab siis oma hokikepi ära panna ja taas tavapärase kabe juurde tagasi tulla. Jõudu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga