06.03.2013

TervepäevaCoreper-ile eelnes ÜK eesistuja Herman Van Rompuy hommikusöök 10 LR alalise esindajaga. Seal peamiselt eelseisvatest ÜK-dest, ja loogiliselt, mida ajas kaugemale, seda üldisemalt. Märtsis majandus, euroala tippkohtumine ja Venemaa-arutelu. Mais energiaküsimused. Juunis Euroopa semestri otsused, aasta möödumine nn kasvupakti vastuvõtmisest, EMU raporti aruanne, ühtne asüülisüsteem ja e-piirid. Oktoobris digitaalne agenda. Detsembris kaitseküsimused. 2014 veebruaris konkurentsivõime ja märtsis Euroopa2020 strateegia ülevaatus. Hiljemalt sealt, kui ajad vähegi rahulikud, hakkab Van Rompuy mandaat tasahilju lõpule jõudma. Seda enam, et mais 2014 on EP valimised ja novembris peaks vahetuma COM koosseis, seega suuri otsuseid sel aastal tõenäoliselt nagunii ei tehta.

Coreper-i koosolekul peamisena märtsi ÜK järelduste tavalisest pisut rahulikum arutelu, EE kiirelt esitatud tekstiettepanek näiteks digitaalse siseturu kohta sai toetust. Vaieldi ka selle üle, kas G-20 uuema aja sõnastus “firmad peavad makse maksma õiglasel määral” on ikka kõigis LR-des sama tähendusega. Rõhuasetus juba lepitu elluviimisele on õige mitme LR jaoks märtsis olulisim sõnum. Venemaa-arutelu toimub vabas vormis, ilma etteantud küsimusteta.

Muudest küsimusest. Kahjuks ei saa RO ja BG ka seekord Schengeniga liituda. Kui hästi läheb, siis 2013 lõpus. EL-Ukraina 25.02 tippkohtumise ülevaates meie jaoks uudist polnud, kuna Van Rompuy rääkis meile sellest värskelt oma järgmise päeva Tallinna-visiidil. Venemaa viisalihtsustuslepinguga oleme vist tegemas järgmist sammu, kuid kas ka õiges suunas, selles tuleb kahelda. Lõpuks esitas PRES küsimused ja valikud MFF protsessi praeguses faasis. Reedel arutame seda edasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga