05.12.2014

Eile-täna kestnud [[JHA]] ei tekitanud eriti kelleski erilisi tundeid. Justiitsministrid tegid edusamme andmekaitsega, meilegi nii oluline avaliku sektori paindlikkuse asi hakkab valmis saama. Ehk õnnestubki [[LV]] eesistujal 2015 esimesel poolaastal [[NK]]s kokkulepe saavutada? Siseministritel rändevood, kus [[DE]] minister tegi sõbralikus toonis ettepaneku mingitki põgenike solidaarse laialijagamise pilootprojekti katsetada. Peaksime ikkagi ka meie koos teiste idapoolsemate vaesemate [[LR]]dega üritama kaasa mõelda, muidu võib teiste solidaarsustunne meile olulistes asjades kiduda.

[[Coreper]] arutas pärast ministrite lahkumist eelarvet. [[PRES]] on näost hall, aga teeb [[EP]]ga muidugi trilooge edasi ja punnitab paralleelselt  [[LR]] vahel kokkulepet saavutada. On sellele nüüd päris lähedal, vist, ja usun, et 08. või kõige hiljem 09.12 peaks triloogilt tulemus tulema. Idee arutada asja ka 09.12 [[ECOFIN]]il ei äratanud kelleski vaimustust – on teada, mida netomakskate rahandusministrid kogu eelarveasjast arvavad (võtke veel maha!) ja kui siis [[ÜKP]] sõbrad hakkavad “oma raha” vähenemist kokku lugema, on kõigil läinud nii tuju kui kompromissivalmidus.

Laienemisjärelduste arutelu lõpuks teatas eesistuja, kes on endine [[COM]] laienemispeadirektor, et jah, [[COM]] presidendil Junckeril oli õigus – niimoodi tõesti ei tule järgmise 5 aasta jooksul mingit laienemist. See, nagu [[CFSP]] üldse, on ühehäälsust nõudev poliitika ja mõni tugevate erihuvidega [[LR]] saab kogu protsessi peatada, mida tihti tehaksegi. Ka nii laienemismeelse [[LR]] nagu [[EE]] puhul on lõppeva aasta geopoliitiliste raputuste käsitlemine EL-is, seal saavutatud üksmeel, pisut tooni muutnud. Ka kui teame, kui erineva kaaluga on näiteks ametlikult pika nimega Makedoonia nimeküsimus ja Venemaa agressioon Ukrainasse. Solidaarsust, üksmeelseid kokkuleppeid vajame igaühele olulistes küsimustes kõik, siin [[CFSP]] võlu ja valu.