05.12.2014

Eile-täna kestnud JHA ei tekitanud eriti kelleski erilisi tundeid. Justiitsministrid tegid edusamme andmekaitsega, meilegi nii oluline avaliku sektori paindlikkuse asi hakkab valmis saama. Ehk õnnestubki LV eesistujal 2015 esimesel poolaastal NKs kokkulepe saavutada? Siseministritel rändevood, kus DE minister tegi sõbralikus toonis ettepaneku mingitki põgenike solidaarse laialijagamise pilootprojekti katsetada. Peaksime ikkagi ka meie koos teiste idapoolsemate vaesemate LRdega üritama kaasa mõelda, muidu võib teiste solidaarsustunne meile olulistes asjades kiduda.

Coreper arutas pärast ministrite lahkumist eelarvet. PRES on näost hall, aga teeb EPga muidugi trilooge edasi ja punnitab paralleelselt  LR vahel kokkulepet saavutada. On sellele nüüd päris lähedal, vist, ja usun, et 08. või kõige hiljem 09.12 peaks triloogilt tulemus tulema. Idee arutada asja ka 09.12 ECOFINil ei äratanud kelleski vaimustust – on teada, mida netomakskate rahandusministrid kogu eelarveasjast arvavad (võtke veel maha!) ja kui siis ÜKP sõbrad hakkavad “oma raha” vähenemist kokku lugema, on kõigil läinud nii tuju kui kompromissivalmidus.

Laienemisjärelduste arutelu lõpuks teatas eesistuja, kes on endine COM laienemispeadirektor, et jah, COM presidendil Junckeril oli õigus – niimoodi tõesti ei tule järgmise 5 aasta jooksul mingit laienemist. See, nagu CFSP üldse, on ühehäälsust nõudev poliitika ja mõni tugevate erihuvidega LR saab kogu protsessi peatada, mida tihti tehaksegi. Ka nii laienemismeelse LR nagu EE puhul on lõppeva aasta geopoliitiliste raputuste käsitlemine EL-is, seal saavutatud üksmeel, pisut tooni muutnud. Ka kui teame, kui erineva kaaluga on näiteks ametlikult pika nimega Makedoonia nimeküsimus ja Venemaa agressioon Ukrainasse. Solidaarsust, üksmeelseid kokkuleppeid vajame igaühele olulistes küsimustes kõik, siin CFSP võlu ja valu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga