05.06.2013

Hommikul šerpade kogunemine, mis vist kokku kutsutud rohkem selle pärast, et nagu sai kunagi lubatud. Van Rompuy meeskonna poolt üllatusteta sissejuhatus, millele järgnes DE-FR ühisettepanekute esiletõstmine, samas tõstsid asjaosalised esile pisut erinevaid elemente oma paberist. Mõned sõnavõtud, mis rohkem tõid esile nende LR teada-tuntud erimuresid. Ainsa läbiva konkreetse teemana tõsteti esile pangandusliidu SSM jõustamist ja ootust COM lubatud SRM eelnõu järele. Mis on ka õige. On nimelt juba mõnd aega selge, et kui just midagi suurt ja dramaatilist ei juhtu, ei tehta lähima aasta-poolteise jooksul EMU tuleviku üle suuri algatusi ega liiguta suuremat edasi ka harva uue mõttega nagu lepingulised suhted või euroala eelarve. Muutustest ollakse väsinud, turgude survet riikide võlakirjade hinnale pole ja nii kujunebki iseenesest peamõõtmeks juba vastuvõetud otsuste elluviimine, majandusvalitsuse raamistiku sissetöötamine. Mille vastu EE-l, nagu teada, ka suurt midagi pole. Juuni ÜK-le vastu minnes on eelkõige huvitavad 2 küsimust: esiteks, kuidas langevad kokku LR sõnad ja teod COM avaldatud riigipõhiste soovituste heakskiitmisel. Siin on järgnevatel nädalatel hulk NK töögruppide arutelusid ja 21.06 ministrite debatid ECOFIN ja EPSCO formaadis ning lõplik heakskiit siis ÜK-l. Eks näis, kas hakatakse raevukalt oma LR soovitusi muutma või mitte. Teiseks oluliseks küsimuseks on, kuidas toimitakse DE-FR ettepanekutega. Need kaks LR püüavad praegu igal juhul välja mängida seda, et neil ju nüüd ettepanekud tehtud, neil initsiatiiv – vastatagu neile, arutatagu, võetagu päevakorda! Samas, ega seal niipalju konkreetset ju ka pole. Tänase põhjal ei tervita Van Rompuy meeskond seda algatust just liiga avarsüli.

Pika pärastlõuna kestnud Coreper tõdes, et 2013 I lisaeelarve ehk HR raha küsimuses on jäänud veel vaid üks eelarvelagede muutmist vastustav LR. Ehk taltub seegi, kuna HR liitumist tahavad väärikalt tervitada kõik. MFF üle kuulati ära PRES ülevaade nüüd siis tõesti tõelistest läbirääkimistest EP-ga. 10.06 koguneb Coreper erakorraliselt nendeks läbirääkimisteks oma positsioone modifitseerima. Eelseisva (14.06) kaubandusFAC peateemaks on EL-USA vabakaubandusleppe mandaadi heakskiitmine. Täna on selge, et üks ja suurim teema on audiovisuaalsektori mandaadist väljaviskamine või siiski tugevasti kitsendavail tingimustel sissejätmine. Rühm LR, eesotsas FR, nõuab esimest, suur enamus aga väidab vastu, et kui meie jätame terve suure teema kõrvale, siis vastab USA Kongress viivitamatult mõne neile olulise peatükiga. Sest liberaalse kapitalismi lipulaev USA pole väliskaubanduses sugugi nii liberaalne, kohati protektsionistlikumgi kui EL ja kasutab kindlasti hea meelega sellist võimalust. 14.06 tuleb pikk ja kurnav debatt selle üle, aga lootus mandaat COM-le anda on siiski täiesti olemas.

Lõpuks kaks head uudist COM tänaselt istungilt – LV on eurokõlbulik ja kabinetiülem Hololeist saab COM asepeasekretär, kes esindab muu hulgas oma institutsiooni Coreperis. Täitsa huvitav ja ka uusi võimalusi avav olukord, kus laua istuvad taga kaks eestlast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga