05.-06.10.2017

Rumeenias, kus eile osalesin Bukaresti foorumi paneelis Euroopa tuleviku teemal koos BG kolleegi Pavlova ja kauaaegse endise COM põllumajandusvoliniku Fischleriga. Viimane keskendus eriti rahastamisele, tulevasele MFFile, ennustades eelarvekärbet ja raskusi suurte raha neelavate poliitikate, eriti ÜKP kokkuleppimisel. Pavlova BG eesistumise prioriteetidest – ÜKP ja laienemine, mõlemad väga keerulised teemad tänapäeva EL-is. Mina rääkisin rohkem EL tulevikuaruteludest, jälle tõusis ka kuulajate poolt küsimus mitmekiiruselisest Euroopast, mida me ei karda, isegi tunnustame. Aga eeldusel, et tihedamat koostööd tegevate LR grupid jäävad avatuks ka teistele võimalikele hiljem liituda soovijatele.

Täna kohtumised RO eesistumist (2019 I poolaasta) ettevalmistava ministri, GACi kolleegi Negrescu ja tema meeskonnaga. Saime jagada väga praktilist kogemust ja tõdeda, et rumeenlased valmistuvad meeldivalt põhjalikult ja aegsasti. Nad teavad oma tippkohtumise aega – 30.03.2019 – ja kohta – Sibiu – vähemalt poolteist aastat ette, väike eelis võrreldes meiega.

Negrescu, president Johannise EL-nõuniku Orbani ja RO parlamendi mõlema koja EL-komisjoni esimeestega rääkisime muidugi ka sisust ja EE eesistumise seisust, lisaks saime teada RO hetkemuredest. RO on eurot mittekasutava LRna (ja muidugi ka oma elatustaseme ja geograafia pärast) mures, kas tulevane “tuumik” neist liiga kaugele ei jää. Euroga liitumise üle käib intensiivne siseriiklik debatt, kus erinevalt EE kaasusest majandusringkonnad tunduvad pigem tõrjuvad olevat. Samas, EL-poliitiliselt on liitumisvajadus üsna selge. RO pole (koos BGga) saanud ka Schengeni liikmeks, ehkki täitsid juba 2011 tehnilised nõuded ja loomulikult see frustreerib.

Rääkisime ka kahest praegusest põletavast eelnõust, lähetatud töötajate direktiivist ja ühtse asüülisüsteemi Dublini määrusest. Mõlemas on RO küllalt reljeefsel seisukohal, aga mitte päris ääres. Kokkuleppekohta tundus mõlema üle olevat. Rändeteemal lõid rumeenlased järsult maha jutud Musta merest kui uue inimsmugeldamise marsruudist – mõni laekunud alus tekitab küll pealkirju ajakirjanduses, kuid mitte uut rändeteed. Varem on RO jõulisemalt tõstnud vajadust tegelda ka uute marsruutidega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga